logo

fizyka
I zasada dynamiki (zasada bezwładności) w praktyce (wideo)

I zasada dynamiki (zasada bezwładności) w praktyce (wideo)
I zasada dynamiki (zasada bezwładności)
I zasada dynamiki: W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

Pierwsza zasada dynamiki Newtona jest rozwinięciem idei Galileusza, który zauważył, że jeżeli usuniemy przeszkody ruchu, to zniknie potrzeba podtrzymywania ruchu przez jakąkolwiek siłę. Ruch jednostajny prostoliniowy będzie się odbywać sam przez siebie, bez żadnej pomocy z zewnątrz, o takim ruchu mówimy czasem jako o ruchu swobodnym. Galileusz stwierdza, że z każdym obiektem można związać układ odniesienia i że opisy tego samego ruchu w każdym układzie są równoważne. Stwierdzenie to nazywane jest zasadą względności. Galileusz opisał także sposób zamiany wielkości opisujących ruch, gdy zmieniany jest układ odniesienia, zwany transformacją Galileusza.
Wybierzmy ciało spełniające założenia pierwszej zasady dynamiki i przypiszmy mu pewien układ odniesienia. Każde ciało, na które też nie działa żadna siła, będzie w tym układzie odniesienia również spoczywało lub poruszało się po linii prostej ruchem jednostajnym. Każdemu takiemu ciału również można przypisać pewien nowy układ odniesienia. Układy te będą względem siebie spoczywały lub poruszały się ruchem jednostajnym prostoliniowym. Takie układy odniesienia nazywamy układami inercjalnymi.
Dlatego pierwsza zasada dynamiki jest traktowana jako postulat istnienia inercjalnego układu odniesienia i jest formułowana:
Istnieje układ odniesienia, w którym cząstka nie podlegająca oddziaływaniu z otoczeniem, spoczywa lub porusza się po prostej ze stałą prędkością.
Pierwsza zasada dynamiki zakłada istnienie inercjalnego układu odniesienia, nie wskazuje jak należy szukać takiego układu, dlatego jest postulatem istnienia inercjalnego układu odniesienia.
Jeżeli istnieje jeden inercjalny układ odniesienia, to istnieje ich nieskończenie wiele. Układy inercjalne spoczywają lub poruszają się względem siebie po linii prostej ze stałą prędkością.
Wyżej opisany sposób zamiany opisu ruchu z jednego układu odniesienia do innego w mechanice klasycznej nazywany jest transformacją Galileusza.
Bezwładność ciał jest to zdolność ciał do przeciwstawiania się wszelkim zmianom ruchu. Miarą bezwładności ciała jest jego masa.

Wiki

Popularne pytania
Jak Chińczycy nazywają swój system polityczny?
Który kraj dobrowolnie pozbył się własnej broni atomowej?
Dla kogo stworzono amerykańską konstytucję?
Co to za urządzenie?
Czy w Belgii prawo zezwala na wykonanie eutanazji w przypadku śmiertelnie chorych dzieci?
Na którym torze F1 znajduje się trybuna imienia Roberta Kubicy?
Od jakich używek uzależnieni byli Mickiewicz i Słowacki?
Dlaczego żona polskiego króla - Maria Gonzaga de Nevers musiała przed przyjazdem do Polski w 1645 r. przyjąć imię Ludwika Maria?
Czy słowa leczą?
Czy homoseksualiści byli prześladowani w III Rzeszy?
Do którego Boga naziści odwoływali w swoich przemówieniach?
Według mitologii Wikingów z czego powstał człowiek?
Które rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu?
Kiedy Hitler zamierzał przejść na polityczną emeryturę?