logo

transport, 1969
Montaż naddźwiękowego samolotu pasażerskiego Concorde, Bristol, UK, 1969


Concorde – naddźwiękowy samolot pasażerski o napędzie turboodrzutowym, realizacja idei transportu naddźwiękowego. Powstał jako produkt międzynarodowego porozumienia między Francją i Wielką Brytanią przy udziale państwowych konsorcjów lotniczych Aérospatiale i British Aircraft Corporation. Jego pierwszy oblot odbył się w 1969 roku, a siedem lat później miało miejsce wprowadzenie do służby trwającej 27 lat. Drugi naddźwiękowy pasażerski seryjny odrzutowiec świata zbudowany na świecie po Tu-144.
Głównymi trasami Concorde'a były loty transatlantyckie z londyńskiego Heathrow (linie British Airways) oraz paryskiego portu Charles’a de Gaulle’a (Air France) na lotniska JFK w Nowym Jorku i Dulles w Waszyngtonie przy rekordowych prędkościach i czasie o połowę krótszym od samolotów poddźwiękowych.
Istotną porażkę ekonomicznej strony projektu stanowi wyprodukowanie jedynie 20 egzemplarzy samolotu. Flota początkowo była własnością rządów Wielkiej Brytanii i Francji, jednak rosnące straty wymusiły na obydwu operatorach odkupienie wszystkich użytkowanych maszyn. W wyniku jedynej w historii projektu katastrofy z 25 lipca 2000 roku, ekonomicznych skutków zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku oraz innych pomniejszych czynników, 24 października 2003 roku loty rejsowe tych samolotów zostały przerwane[4]. Ostatni lot Concorde'a odbył się 26 listopada 2003 roku.
Nazwa Concorde odzwierciedla zawartą między obydwoma państwami umowę i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza zgodę. Samolot jest współcześnie uważany przez wiele osób za ikonę lotnictwa.

Wiki
Popularne pytania
Która dieta działa pozytywnie na niealkoholowe stłuszczenie wątroby?
Czy największe elektrownie na świecie to elektrownie atomowe?
Czy suchy nos psa oznacza, że jest chory?
Jak jest po niemiecku “spie*dalaj”?
Co oznacza w internetowym slangu akronim EOT?
Dlaczego piątek trzynastego uznawany jest za pechowy?
Ile może kosztować służący w wojsku pies do wykrywania min?
Jak długo żyją motyle?
Ilu lat dożywa żółw olbrzymi?
Dlaczego psy uczą się łatwiej niż koty?
Ile wynosi temperatura mleka w krowich wymionach?
Czy jakiś statek odmówił pomocy tonącemu "Titanicowi"?
Jak odnaleźć skradziony lub zagubiony telefon?
Co oznacza skrót KFC?