logo

historia
Najazd Hunów na Cesarstwo zachodniorzymskie

Najazd Hunów na Cesarstwo zachodniorzymskie
Hunowie (gr. Οῦννοι, Χοῦνοι; łac. Huni, Hunni, Chuni, Unni) – lud koczowniczy, który ok. roku 370 najechał Europę, wywołując wielką wędrówkę ludów, i przyczynił się do upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego.
Hunowie (jako Χοῦνοι) po raz pierwszy wzmiankowani są przez Ptolemeusza (zm. ok. 168), który umieszcza ich pośród ludów europejskiej Sarmacji. Analiza jego tekstu pozwala na przyjęcie, że ówcześni Hunowie żyli pomiędzy Donem a Manyczem na północy, górnym biegiem Kubania na południu i Morzem Azowskim na zachodzie. Na wschodzie ich terytorium mogło się rozciągać aż do Morza Kaspijskiego i regionu ujścia Wołgi. Wydaje się, że w ciągu następnych dwóch stuleci nie zmienili oni miejsca pobytu, ponieważ Ammianus Marcellinus nadal umieszcza ich „za maeockimi bagnami”, czyli w pobliżu Morza Azowskiego. W sumie nawet sceptyczny wobec utożsamiania „Hunów” Ptolemeusza z Hunami późniejszymi Denis Sinor przyznaje, że „nie można polemizować ze stwierdzeniem, iż przed wejściem w kontakt ze światem rzymskim, Hunowie żyli na wschód od Morza Azowskiego, na stepach południowej Rosji lub być może nawet dalej na wschodzie”.

Wiki
Popularne pytania
Czy skłonność do samobójstw może być dziedziczona?
Co spadnie szybciej z najwyższego wieżowca świata - 10 butelek bimbru czy jedna butelka Wyborowej?
W których z wymienionych miejsc nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury: a) Singapur, b) Grenada, c) Barbados, d) Ustka?
Jaki odsetek mężczyzn zaledwie rok po ślubie żałuje swojej decyzji na tak?
Jaką pojemność ma ludzki żołądek?
Skąd pomysł rumaka w logu firmy Ferrari?
Kto w cesarskich Chinach mógł zrobić karierę?
Czy książę Janusz Radziwiłł z Potopu był naprawdę zdrajcą?
Gdzie znajduje się las samobójców?
Co znajduje się pod mikroskopem elektronowym?
Jak groźny jest barszcz Sosnowskiego?
Czy ołów utonie w rtęci?
Dlaczego w Chinach kobiety nie mogły uczyć się sztuk walki?
Za jakie obuwie karze japońska policja?