logo

historia
Czy Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem w kosmosie?

Czy Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem w kosmosie?
Lot Jurija Gagarina był bardzo udany, wprawdzie w ostatniej fazie lotu (7km nad ziemią) użył spadochronu, jednak jak się potem okazało nie było to konieczne bo lądownik również bezpiecznie wylądował. Problem pojawił się kiedy lądownik podczas wchodzenia w atmosferę nie chciał oddzielić się od reszty rakiety, w końcu oddzielił się, ale na wszelki wypadek zasugerowano pilotowi skok na spadochronie. Rosjanie ukryli ten fakt w obawie, że Międzynarodowa Federacja Lotnicza nie uzna wyczynu Gagarina.

Bez wątpienia lot z 12 IV 1961 statku Wostok 1 był ogromnym przełomem. Gagarin okrążył orbitę Ziemi w ciągu 1 godziny i 48 minut. Warto wiedzieć, że Rosjanie liczyli się z kłopotami. Gagarin miał na pokładzie zapas tlenu i żywności na 10 dni. Zapasy mogły się przydać, gdyby nie udało się na czas ściągnąć Wostoka na Ziemię. Wprawdzie orbitę wyznaczono tak, aby statek Gagarina samoczynnie tracił prędkość i lądował na Ziemi, ale w końcu wszystko mogło się zdarzyć. Oprócz zapasów w kabinie znalazł się rewolwer, oficjalnie na wypadek gdyby pilot lądował w tajdze :) Cały lot sterowany był z Ziemi, nikt bowiem nie zdawał sobie sprawy, co się może stać z człowiekiem na takiej wysokości. Wprawdzie istniała koperta z kodami, która odblokowywała możliwości sterowania pojazdem, ale na wszelki wypadek została na Ziemi. Gagarin miał tylko informować co widzi i jakie są wskazania przyrządów, przy okazji podśpiewywał patriotyczną pieśń.

Zanim jednak lot Gagarina mógł zakończyć się sukcesem dokonano szereg mniej lub bardziej udanych prób. Od 1957 roku Rosjanie rozpoczęli kosmiczne testy na zwierzętach, głównie psach. W Sputniku 2 zginęła słynna Łajka, potem Czajka i Lisiczka. Przeżyć lot udało się natomiast psom Biełce i Striełce. Potem wielokrotnie jeszcze umieszczano psy w rakietach, choć nie tylko, 9 marca 1961 roku oprócz psa Czernuszki w kapsule znalazły się myszy, świnki morskie, owady, wszystkim zwierzętom udało się przeżyć. 25 marca 1961 roku wysłano psa Gwiazdkę w towarzystwie manekina, nazwanego dla żartu Iwan Iwanowicz. Rosjanie zrobili Amerykanom żart i z orbity nadali wcześniej nagraną wiadomość, która zawierała przepis na kapuśniak i barszcz. Niestety nie jest znana reakcja Amerykanów ze stacji nasłuchowej po odbiorze takiej przedziwnej informacji.
Manekin Iwana wzbudził ogromne zamieszanie wśród mieszkańców pewnej wsi, byli oni świadkami lądowania postaci w srebrnym skafandrze. Wszyscy, również żołnierze, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, byli przekonani, że widzą konającego kosmonautę.

Informacje, których nigdy oficjalnie nie potwierdzono.
Zakładając, że przestrzeń kosmiczna zaczyna się 90 km (60 mil) powyżej poziomu morza to pierwszymi ludźmi w kosmosie byli trzej piloci, którzy zginęli podczas prób zdobycia kosmosu.
Według dostępnych danych byli to:
Alexis Ledowski, w roku 1957 osiągnął 320 kilometrów (200 mil). Dwaj kolejni piloci Serentyj Shiborin i Andrej Mitkow zginęli podczas prób w 1958 i 1959 roku. Niestety nie są znane dane odnośnie wysokości ich lotów. Wszystkie trzy były lotami parabolicznymi, lot Gagarina było lotem po orbicie Ziemi.

7 IV 1961 roku, czyli kilka dni przed wylotem Gagarina doszło podobno do tajemniczego lotu Wladimira Iljuszyna (syna znanego konstruktora Sergieja). Według dostępnych danych wykonał ten sam lot co Gagarin, z tym, że pod koniec pełnego obrotu wokół orbity Ziemi doszło do awarii i pilot zdecydował się przerwać misję. Iljuszyn zdołał przeżyć, ale był ciężko ranny, awaryjne lądował na terenie Chin. Ze względów propagandowych Rosjanie nie chcieli nagłaśniać tego wydarzenia, dlatego pięć dni później wystartował Gagarin. Rewelacja ta nigdy nie była jednak potwierdzona.

Inne przełomowe wydarzenia:
5 V 1961 roku A. Shepard na statku Mercury 3 dokonał lotu balistycznego.
20 II 1962 roku pierwszy Amerykanin J. Glenn wykonał lot orbitalny na statku Marcury 6.
18–19 III 1965, Woschod 2, pierwsze wyjście kosmonauty w otwartą przestrzeń kosmiczną (A. Leonow 12 min).
21–27 XII 1968, Apollo 8, pierwszy lot ludzi wokół Księżyca.
16–24 VII 1969, Apollo 11, pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu, Armstrong i Aldrin przebywali na Księżycu 21 h 36 min.

Źródła: Wiki, Internet, Polityka ...

Ireneusz Piotrzkowicz,
Popularne pytania
Dlaczego w Indiach niektóre dziewczyny muszą poślubić drzewo?
Czy wyrażenie "w każdym bądź razie" jest poprawne?
Za co miał być sądzony po I wojnie cesarz II Rzeszy - Wilhelm II?
Jak rozpoznać nieszczery uśmiech?
Czy w Polsce nie można opalać się topless?
Czy w świecie zwierząt istnieje niewolnictwo?
Ile wynosi suma wszystkich liczb w ruletce?
Które imię pojawia się w Biblii częściej Dawid czy Jezus?
W którym europejskim kraju można było wylicytować staruszka na dochowanie?
Kto to powiedział?
Co znajduje się na zdjęciu?
Co oznacza imię Magnus?
Jak jest po chorwacku “listopad”?
Czy im większe piersi, tym więcej pokarmu ma karmiąca kobieta?