logo

kultura-sztuka
Mapa Twierdzy Modlin wykonana w technologii LIDAR


Lidar (od angielskiego akronimu LIDAR, utworzonego od wyrażenia: Light Detection and Ranging) – urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystujące światło zamiast mikrofal. Urządzenie charakteryzuje się dużą rozdzielczością.
Twierdza Modlin – twierdza położona na Mazowszu u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy. Składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch pierścieni fortów. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.
Twierdza Modlin stanowi wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień i zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Twierdza była czterokrotnie broniona: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. Ponadto w 1920 w oparciu o nią toczyły się walki polsko-bolszewickie. Obsadzały ją wojska polskie (Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, następnie Rzeczypospolitej), francuskie, saskie, wirtemberskie, rosyjskie i niemieckie (II i III Rzeszy). Twierdza jako atrakcja turystyczna nie jest w pełni wykorzystywana, a dewastacja niektórych jej obiektów dodatkowo nie sprzyja poprawie tej sytuacji.
Potocznie nazwą „twierdza Modlin” określa się jedynie jej centralną część, tworzącą osiedle Modlin Twierdza Nowego Dworu Mazowieckiego; oznacza ona jednak także forty wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia wzniesione w okresie od lat 80. XIX wieku do wybuchu I wojny światowej oraz towarzyszące im dzieła z różnych okresów.
Na terenie fortecy znajduje się najdłuższy w Europie budynek – będący koszarami wojskowymi – liczący 2250 m długości.

wiki
Popularne pytania
Kto ma silniejszy szkielet - koliber czy płetwal błękitny?
Czy kot wciśnie się w każdą dziurę, przez którą przejdzie jego głowa?
Dlaczego człowiek jest w stanie wykonać trik polegający na przejściu przez rozżarzone węgle?
Z jaką prędkością biega najszybszy koń świata?
Z jaką prędkością Ziemia porusza się wokół Słońca?
Czy piwo może działać antydepresyjnie?
Co ma wspólnego pamięć i stres?
Czy kota można wyprowadzać na spacer?
Jak jest po czesku “bluzka”?
Jaki procent kobiet przejdzie obojętnie obok napisu “promocja”?
Jak w latach 50 ubiegłego wieku nazywane były Katowice?
Gdzie żyje najwięcej wielbłądów?
Jak długo przetrwała Ukraina po porozumieniu z Moskwą i śmierci Chmielnickiego?
Samochód z jakim napędem wygrał pierwszy rajd samochodowy w 1894 roku?