logo

motoryzacja, 1899La Jamais Contente, pierwszy na świecie pojazd, który przekroczył prędkość 100 km/h, warto dodać, że był to samochód elektryczny


La Jamais Contente – pierwszy na świecie pojazd, który pokonał barierę 100 km/h. Był samochodem elektrycznym w kształcie torpedy wykonanej z lekkiego stopu. Pojazd znajduje się w tej chwili w muzeum motoryzacji w Compiègne.

Rekord prędkości 105,882 km/h, zgodnie z różnymi źródłami, ustanowiono 29 kwietnia lub 1 maja 1899 roku w Achères koło Paryża. Pojazd posiadał dwa silniki Postel-Vinay o mocy 25 kW każdy, które zasilane były z pakietu akumulatorów kwasowo-ołowiowych o napięciu około 200 V. Rezultat nie został pobity przez żaden inny pojazd przez kolejne 3 lata.

Kierowcą był Belg Camille Jenatzy, syn Constant Jenatzy, producenta gumowych opon, które były nowością. Camille studiował inżynierię, interesował się samochodami z napędem elektrycznym. Jenatzy osiągnął prędkość 105,882 km/h pobijając dotychczasowy rekord prędkości na lądzie (92,78 km/h 4 marca 1899) należący do Gaston de Chasseloup-Laubat, z którym Jenatzy kilkukrotnie rywalizował. Wcześniej w tym samym roku Jenatzy ustanowił także rekordy 66,66 km/h i 80,35 km/h.

Wiki
Popularne pytania
Które zwierzęta, oprócz kotów, mruczą kiedy są zadowolone?
Gdzie jest więcej chorobotwórczych bakterii - na desce do krojenia czy na desce klozetowej?
Ile trwa IX symfonia Beethovena?
W którym roku powstała minispódniczka?
Gdzie znajduje się największe muzeum świata?
Czy miód można przechowywać w lodówce?
Jakim samochodem poruszał się seryjny morderca Ted Bundy?
Czy każdy może mieć swoją gwiazdę w słynnej Hollywoodzkiej Alei Gwiazd?
Czy istnieje preparat wierności w sprayu?
Ile wynosi śmiertelna dawka ibuprofenu?
Które imię żeńskie było w Polsce najpopularniejsze w 2013 roku?
Ile waży oko?
Czy czosnek sproszkowany lub w kapsułkach ma właściwości bakteriobójcze?
Ambasadorowie których państw pozostali w Warszawie podczas bitwy warszawskiej?