logo

wojna, 1944Płonie trafiony przez japońską torpedę tankowiec US Navy - USS Mississinewa, 1944


W czasie II wojny światowej Japończycy założyli tu radiostację i punkt pomiarów meteorologicznych, okresowo też używali laguny jako kotwicowiska, co spowodowało kilkakrotne naloty amerykańskie. Dla Amerykanów kotwicowisko w atolu Ulithi miało ogromne znaczenie jako ewentualna baza wypadowa floty w kierunku Filipin, Formozy i Okinawy.

23 września 1944 roku na atolu wylądowały pododdziały 322. pułku ze składu 81 Dywizji Piechoty US Army (Japończycy wycofali się nieco wcześniej), a w kilka dni później batalion Seabees (saperów US Navy). Okręt hydrograficzny US Navy USS Sumner dokonał pomiarów laguny oceniając pojemność kotwicowiska na 700 jednostek. W kilka miesięcy później, podczas przygotowań do lądowania na Okinawie, znalazło tu schronienie 617 okrętów, w tym 10 dużych lotniskowców.
Japończycy utrzymywali jeszcze bazę na Yap, skąd od czasu do czasu dokonywali ataków na Ulithi. 11 marca 1945 roku lotniskowiec USS Randolph został uszkodzony w ataku kamikaze – japoński samolot odbył w tym celu daleką drogę z Japonii.
Lotnisko na Falalop zostało zbudowane przez Amerykanów i służyło do nalotów na trzymane przez Japończyków wyspy. Tubylczych mieszkańców na okres wojny przesiedlono na Fedarai.

Wiki
Popularne pytania
Czy rzeczywiście ludzie w średniowieczu żyli w brudzie?
Ile pojmanych przez Rosjan polskich generałów w 1939 roku przeżyło Katyń?
Czy prostytucja i sprzedaż narkotyków jest wliczana w polskie PKB?
Co oznacza słowo Lama w języku tybetańskim?
Jak długo może pływać bez zawijania do portu lotniskowiec USS Gerald R. Ford?
Jakie państwa oficjalne zaprotestowały przeciw likwidacji Polski po trzecim rozbiorze jaki przeprowadzony został w 1795 roku?
Kiedy Rosjanie dali sygnał Hitlerowi o gotowości rozmów w sprawie IV rozbioru Polski?
Czy tybetańscy mnisi śpią tylko w pozycji na wznak?
W jaki sposób polowano kiedyś na morsy?
Dlaczego dzieci nie lubią jeść warzyw i owoców?
Które morze jest najmniej zasolone?
Jak brzmiał pierwszy wysłany na świecie SMS?
Czego nie lubi nowotwór piersi?
Co jest nie tak z tym zdjęciem?