logo

technika
Jak działa starożytna broń artyleryjska - trebusz (wideo)

Jak działa starożytna broń artyleryjska - trebusz (wideo)
Trebusz – starożytna i średniowieczna broń artyleryjska; barobalistyczna machina miotająca, wykorzystująca zasadę dźwigni, miotająca pociski stromotorowo ze znaczną celnością. Trebusz był stosowany dość powszechnie i stąd ma w różnych językach różne miejscowe nazwy: trebuszet, trebuczet, trabutium, frondibola, perier, bleide, tribock, petraria itd. Dla przykładu francuską nazwę frondibola utworzono z połączenia francuskiego słowa fronde (proca) i greckiego bolis (pocisk).
Ze względu na siłę napędową rozróżniamy 3 rodzaje:

ciągniony
z przeciwwagą
hybrydowy

Pierwotnie używany trebusz był napędzany siłą ludzkich mięśni. Pocisk przyczepiony był do dłuższego ramienia, a załoga maszyny ciągnęła za krótszą część z użyciem lin. Wzmianki o tych maszynach pochodzą z obszaru Chin sprzed IV wieku p.n.e. Często używane przez Chińczyków i przez Arabów podczas bitew w celu rozbijania szyków jednostek i obniżania morale przeciwnika .

Następcą, który wyparł poprzednią technologię jest model hybrydowy, który był połączeniem pomiędzy dwoma pochodzi z świata islamu, stworzony na potrzeby podbojów arabskich w VIII wieku, który dzięki wyprawom krzyżowym został przeniesiony do krajów basenu śródziemnego i na północ Europy.

Trebusz z przeciwwagą mimo że najbardziej skomplikowany, w istocie był olbrzymią, mechaniczną procą działającą na zasadzie dźwigni. Siłę wyrzutu zapewniał znaczny ciężar (po grecku baros) – pojemnik z kamieniami lub ołowiem, na stałe zamocowany na krótszym ramieniu. Odblokowany wraz z ramieniem opadał z przyspieszeniem ziemskim, powodując gwałtowny ruch obrotowy drugiego, dłuższego ramienia. Ramię to miało podczepioną elastyczną kieszonkę, zawierającą jeden lub więcej pocisków, uwalnianych na zasadzie siły odśrodkowej w chwili zahamowania ruchu dźwigni. Krótsze ramię machiny unoszono (przygotowywano do strzału) na zasadzie dźwigni, opuszczając dłuższe za pomocą wielokrążków. Gdy rozmiary trebuszy zaczęły stanowić znaczący problem w ładowaniu zastosowano kołowrotki o dużej średnicy, w które były napędzane najczęściej przez ludzi poruszających się wewnątrz mechanizmu, przykładem może być największy wykorzystany podczas oblężenia - Wilkołak.

Nazwa trebusz raczej błędnie stosowana jest także dla znacznie prostszych machin, takich jak biffa. Biffy ciężar napędzający miały mocowany na linie. Uwolniony, w końcowej fazie zatrzymywał się na ziemi. Machiny te miały większy zasięg, ale mniejszą celność. Według niektórych autorów używane były już w starożytnym Rzymie i Chinach. Przede wszystkim wykorzystywano je powszechnie w całej Europie w okresie średniowiecza. Stosowane były przez Słowian Zachodnich w walkach z Duńczykami w XII wieku, m.in. w obronie Wołogoszczy w 1184 r., kiedy to celny ostrzał uniemożliwił lądowanie wroga.

Ewolucyjnym połączeniem obu rodzajów machin było tripantium, posiadające przeciwwagę stałą i ruchomą, opracowane w średniowieczu. Miało ono wysoką celność i zasięg większy niż trebusz.

Działająca rekonstrukcja trebusza znajduje się przy zamku w Chudowie i jest jedną z największych w Europie.

Wiki

Popularne pytania
Czy można się upić potrawą gotowaną na winie?
Czy dla mężczyzn pod wpływem alkoholu kobiety stają się piękniejsze?
Dlaczego głośna muzyka przeszkadza nam się skupić?
Po jakim czasie napój energetyczny z kofeiną przestaje działać?
Kto wymyślił słodkie rogaliki croissant?
Dlaczego komin "wyciąga" dym z paleniska?
W ilu krajach język włoski jest językiem urzędowym?
W jakim stopniu spaliny wpływają na nasze zdrowie?
W jakim przypadku kierowca jadący z prędkością 10km/h może zginąć z powodu odniesionych obrażeń?
Ile egzemplarzy "Wiedźmina 3: Dziki Gon" sprzedano w pierwszych dwóch tygodniach od premiery?
Dlaczego w Wielkiej Brytanii są inne wtyczki?
Dlaczego alejki w sklepach są takie wąskie?
Co oznacza imię Jan?
Czy kot zawsze spada na cztery łapy?