logo

astronomia-fizyka
Która znana człowiekowi naturalna eksplozja jest najsilniejsza?

Która znana człowiekowi naturalna eksplozja jest najsilniejsza?
Na Ziemi najpotężniejsze naturalne eksplozje towarzyszą wybuchom wulkanów, ale to jest nic w porównaniu z wybuchem supernowej, która kończy żywot masywniejszych gwiazd. Fala uderzeniowa jaka towarzyszy takiej eksplozji jest wręcz niewyobrażalna, nagle gwiazda ulega rozpadowi, a jej fragmenty materii mkną w kosmiczną przestrzeń z prędkością dochodzącą nawet do 30 tys. km/s (10 proc. prędkości światła).
Powodem rozpadu gwiazdy jest brak paliwa do kontynuowania fuzji jądrowej. Poprzez zmniejszenie ciśnienia gwiazda z powodu grawitacji zaczyna się pod własnym ciężarem zapadać, zewnętrzne warstwy z potężną siłą odbijają się od sprężystego jądra (dochodzi do wybuchu i potężnego rozbłysku). Wybuch supernowej nie trwa długo, już po kilku tygodniach (bądź miesiącach) eksplodująca gwiazda staje się praktycznie niewidoczna. Na Drodze Mlecznej znamy obecnie zaledwie 265 pozostałości po supernowych, choć w całej historii takich wybuchów było bardzo dużo.
Eksplozje supernowych są głównym mechanizmem rozprzestrzeniania w kosmosie cięższych od tlenu pierwiastków np. cały wapń czy żelazo w naszym ciele to pozostałości wybuchu supernowej. Można więc powiedzieć, że supernowe są nośnikiem nie tylko różnorodności we wszechświecie, ale również są nośnikiem życia. Z drugiej strony, gdyby doszło do takiego wybuchu w naszej galaktyce Ziemia zostałaby napromieniowana (rozbłysk gamma) w takim stopniu, że doszłoby do wyginięcia życia.
Popularne pytania
Jak poznać, że ktoś czuje się przy nas nieswojo?
Czy małpy bonobo, podobnie jak ludzie, uprawiają seks twarzą w twarz?
Co to jest kakofobia?
Ile razy Rosjanie mogli zakończyć rządy Hitlera?
Gdzie odkryto najstarszy bumerang świata?
Ile kolców ma jeż?
W którym roku Niemcy uruchomili pierwszy obóz koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski?
Czy czosnek sproszkowany lub w kapsułkach ma właściwości bakteriobójcze?
Jak wygląda śmierć na stosie?
W którym państwie za zakrycie twarzy grozi zatrzymanie przez policję?
Kto wypowiedział słynne zdanie "Wiem, że nic nie wiem"?
Czego nie robić po rozstaniu?
Jak kobieta może pozbyć się tzw. wąsika?
Co było głównym powodem dużej śmiertelności noworodków w XIX wieku?