logo

astronomia-fizykaKtóra znana człowiekowi naturalna eksplozja jest najsilniejsza?

Która znana człowiekowi naturalna eksplozja jest najsilniejsza?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Na Ziemi najpotężniejsze naturalne eksplozje towarzyszą wybuchom wulkanów, ale to jest nic w porównaniu z wybuchem supernowej, która kończy żywot masywniejszych gwiazd. Fala uderzeniowa jaka towarzyszy takiej eksplozji jest wręcz niewyobrażalna, nagle gwiazda ulega rozpadowi, a jej fragmenty materii mkną w kosmiczną przestrzeń z prędkością dochodzącą nawet do 30 tys. km/s (10 proc. prędkości światła).
Powodem rozpadu gwiazdy jest brak paliwa do kontynuowania fuzji jądrowej. Poprzez zmniejszenie ciśnienia gwiazda z powodu grawitacji zaczyna się pod własnym ciężarem zapadać, zewnętrzne warstwy z potężną siłą odbijają się od sprężystego jądra (dochodzi do wybuchu i potężnego rozbłysku). Wybuch supernowej nie trwa długo, już po kilku tygodniach (bądź miesiącach) eksplodująca gwiazda staje się praktycznie niewidoczna. Na Drodze Mlecznej znamy obecnie zaledwie 265 pozostałości po supernowych, choć w całej historii takich wybuchów było bardzo dużo.
Eksplozje supernowych są głównym mechanizmem rozprzestrzeniania w kosmosie cięższych od tlenu pierwiastków np. cały wapń czy żelazo w naszym ciele to pozostałości wybuchu supernowej. Można więc powiedzieć, że supernowe są nośnikiem nie tylko różnorodności we wszechświecie, ale również są nośnikiem życia. Z drugiej strony, gdyby doszło do takiego wybuchu w naszej galaktyce Ziemia zostałaby napromieniowana (rozbłysk gamma) w takim stopniu, że doszłoby do wyginięcia życia.
Popularne pytania
Czy zegar będzie chodził z taką samą prędkością na Mount Evereście i nad Bałtykiem?
Dlaczego eksplozja bomby zabija?
Czy śmiech sprzyja powstawaniu zmarszczek?
W którym roku narodził się "Miś Uszatek"?
Kiedy wręczamy wizytówkę - na początku czy na końcu spotkania?
Jak się pisze “rządać czy żądać?”?
Jaką rozpiętość skrzydeł może mieć nietoperz?
W którym państwie po raz pierwszy wprowadzono płatne urlopy?
Czym można zastąpić sól?
Jak szybko rośnie bambus?
Co zmienił Hitler w polityce zagranicznej Niemiec po wygranych wyborach w 1933 roku?
Która firma samochodowa opracowała samochodowy detektor łosi?
Jaką wysokość ma najwyższa góra w Układzie Słonecznym?
Na jaką wysokość skoczyłby człowiek, gdyby był pchłą?