logo

astronomia-fizyka
Która znana człowiekowi naturalna eksplozja jest najsilniejsza?

Która znana człowiekowi naturalna eksplozja jest najsilniejsza?
Na Ziemi najpotężniejsze naturalne eksplozje towarzyszą wybuchom wulkanów, ale to jest nic w porównaniu z wybuchem supernowej, która kończy żywot masywniejszych gwiazd. Fala uderzeniowa jaka towarzyszy takiej eksplozji jest wręcz niewyobrażalna, nagle gwiazda ulega rozpadowi, a jej fragmenty materii mkną w kosmiczną przestrzeń z prędkością dochodzącą nawet do 30 tys. km/s (10 proc. prędkości światła).
Powodem rozpadu gwiazdy jest brak paliwa do kontynuowania fuzji jądrowej. Poprzez zmniejszenie ciśnienia gwiazda z powodu grawitacji zaczyna się pod własnym ciężarem zapadać, zewnętrzne warstwy z potężną siłą odbijają się od sprężystego jądra (dochodzi do wybuchu i potężnego rozbłysku). Wybuch supernowej nie trwa długo, już po kilku tygodniach (bądź miesiącach) eksplodująca gwiazda staje się praktycznie niewidoczna. Na Drodze Mlecznej znamy obecnie zaledwie 265 pozostałości po supernowych, choć w całej historii takich wybuchów było bardzo dużo.
Eksplozje supernowych są głównym mechanizmem rozprzestrzeniania w kosmosie cięższych od tlenu pierwiastków np. cały wapń czy żelazo w naszym ciele to pozostałości wybuchu supernowej. Można więc powiedzieć, że supernowe są nośnikiem nie tylko różnorodności we wszechświecie, ale również są nośnikiem życia. Z drugiej strony, gdyby doszło do takiego wybuchu w naszej galaktyce Ziemia zostałaby napromieniowana (rozbłysk gamma) w takim stopniu, że doszłoby do wyginięcia życia.
Popularne pytania
Czy byki rozróżniają kolory?
Skąd wziął się pomysł na postać Myszki Miki?
W których polskich miastach jest najczystsze powietrze?
Czy w wielodzietnych rodzinach dzieci częściej mają alergie?
Czy podczas biegu powinno się wysoko unosić kolana?
Co jest na zdjęciu?
Czy odciski bosych stóp są tak samo unikalne jak odciski palców?
Jak prawidłowo wymówić słowo “Hyundai”?
Ile lat przesypia przeciętny człowiek w ciągu całego życia?
Skąd w II RP pojawiła się tak liczna mniejszość żydowska?
Mamba czarna to jadowity pająk czy wąż?
Jakie są konsekwencje kaca?
Co jest droższe - paliwo lotnicze czy benzyna?
Z jakiej odległości czołg Pantera mógł zniszczyć sowiecki czołg T-34 podczas II wojny światowej ?