logo
prawo-polityka, 1951

Ostatnie zdjęcie Dalajlamy (ośrodek) zrobione w wolnym Tybecie, 1951

Ostatnie zdjęcie Dalajlamy (ośrodek) zrobione w wolnym Tybecie, 1951

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Foto (c) Heinrich Harrer

Stosunki między Tybetem a Chinami zmieniły się radykalnie, gdy wojnę domową w Chinach wygrali komuniści, a Mao Zedong ogłosił 1 października 1949 roku powstanie ChRL. Jeszcze przed zwycięstwem komunistów, władze tybetańskie na czele z regentem Tagdag-rinpoche, widząc, na co się zanosi, wydaliły z Tybetu wszystkich Chińczyków powiązanych z rządem, mimo protestów zarówno ze strony komunistów, jak i Kuomintangu. Zaś 4 listopada ogłosiły formalną niezależność Tybetu, a do głównych światowych mocarstw wysłały misje, które miały zabiegać o uznanie niezależności państwa. Chińczycy sprzeciwili się tym działaniom i wysłały do Tybetu wojsko, które miało użyć koniecznych środków do tego, aby włączyć Tybet do ChRL. Władze Tybetu zaś jeszcze tego roku złożyły za pośrednictwem Wlk. Brytanii wniosek o przyjęcie do ONZ.

W październiku 1950 roku jednostki Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej weszły do Tybetu, aby "chronić trzy miliony Tybetańczyków przed imperialistycznym uciskiem i zapewnić ochronę zachodniej granicy Chin". Wojsko tybetańskie nie było w stanie powstrzymać inwazji. W powstałej sytuacji rząd Tybetu nie miał innego wyjścia, jak wysłać do Pekinu delegację, która miałaby negocjować na temat dalszej przyszłości Tybetu. Podczas rozmów stronę tybetańską reprezentował Ngapo Ngałang Dzigme, a chińską – Li Weihan. Wynikiem było 17-punktowe porozumienie, podpisane 23 kwietnia 1951 roku. Między innymi, przyznawano w nim Tybetowi autonomię, ale kraj miał zostać integralną częścią ChRL.

17 listopada 1950 roku (czyli dwa lata wcześniej niż planowano) intronizowano XIV Dalajlamę.

W ten sposób Chińczycy zawładnęli strategicznie ważnym regionem, który już w przeszłości nieraz znajdował się pod chińską zwierzchnością, a teraz stał się strefą buforową między Chinami a niepodległymi od 1948 roku Indiami. Władca Tybetu, młody Tenzin Gjaco, po chińskiej aneksji został marionetkową głową kraju. We wrześniu 1954 roku uczestniczył – wspólnie z X Panczenlamą Czokji Gjalcenem – w posiedzeniu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Obaj zostali wybrani na wysokie stanowiska.

29 kwietnia 1954 roku Indie podpisały porozumienie z Chinami, w którym uznały ich suwerenność nad Tybetem. Rok później powołany został Komitet Przygotowawczy dla ustanowienia Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, który znacznie uszczuplił władzę Dalajlamy.

Wiki
Popularne pytania
Czy Bruce Lee potrafił robić pompki nie dotykając podłogi rękami?
Czy dla Azjatów :) to (;_;) ?
Każdemu, kto pije „na umór” lub do tego namawia, grozić będzie we Francji kara grzywny i do roku więzienia?
Dlaczego słońce zachodząc zmienia kolor?
Jaki procent Polek udaje orgazm?
Ilu w Polsce żyje mężczyzn o imieniu Andrzej?
Czy niedźwiedź podczas zimowego snu robi siku i kupę?
Który znany socjalistyczny polityk brał udział w tworzeniu Volkswagena Garbusa?
Ilu dorosłych mężczyzn potrzeba, aby unieruchomić 7-metrowego pytona siatkowego?
Jak powinno się napisać poprawnie: "meczy" czy "meczów"?
Ile wynosi rekord świata nałożonych t-shirtów na siebie na raz?
Jaki procent ludzi wpada w nikotynowy nałóg po wypaleniu pierwszego papierosa?
Który kraj w ramach Układu Warszawskiego miała zaatakować Czechosłowacja?
Dlaczego ofierze trudno jest opisać twarz bandyty, który wymierzył w nią broń?