logo

astronomia-fizykaCo się stanie kiedy w przestrzeni kosmicznej zdetonujemy bombę atomową?

Co się stanie kiedy w przestrzeni kosmicznej zdetonujemy bombę atomową?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Podczas eksplozji bomby atomowej w przestrzeni kosmicznej nieopodal Ziemi odpady radioaktywne odbiją się od ziemskiej atmosfery i nie będą stanowić większego zagrożenia. Jednak sam proces odbijania wytwarza impulsy elektromagnetyczne, które mogą mieć duży wpływ na działanie sieci elektrycznych na Ziemi.
Zarówno ZSRR, jak i USA zaczęły eksperymentowanie z eksplozjami bomb jądrowych w kosmosie pod koniec lat 50-tych. Największą bombę (100 silniejszą niż bomba zrzucona na Hiroszimę) Amerykanie zdetonowali w 1962 - Starfish Prime, która wybuchła na wysokości 386 km nad ziemią. Impuls elektromagnetyczny, który się wytworzył wywołał uszkodzenia urządzeń elektrycznych na Hawajach, zgasło około 300 lamp ulicznych, zostały uszkodzone mikrofalowe linie telefoniczne, samoloty odnotowały różne problemy z elektrycznością, zorza polarna zaczęła pojawiać się w miejscach, w których się wcześniej nie pojawiała. Eksplozja wprowadziła do magnetosfery Ziemi dużą ilość cząstek naładowanych, które ziemskie pole magnetyczne rozciągnęło wokół planety, tworząc sztuczny pas radiacyjny, który utrzymywał się 5 lat. Oprócz tego podczas eksplozji atomowej może dojść do zniszczenia satelitów, których fragmenty mogą zagrozić misjom, oprócz tego pozostają aktywne całe obszary promieniowania, które mogą mieć duży wpływ na zdrowie przebywających w kosmosie astronautów. Zarówno ZSRR i USA wkrótce zdecydowały się niedługo podpisać traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych w kosmosie.
Popularne pytania
Ile wśród zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego jest kobiet?
Czy osoba z nadciśnieniem jest bardziej podatna na wybuchu gniewu?
Jak szybko wysuszyć przemoczone buty?
Co palił Stalin?
Kto znosi największe jaja?
Co jeść w czasie trwania biegunki?
Z jaką minimalną prędkością musi jechać pojazd, aby utrzymał się na ścianie beczki?
Jaką cenę musiała zapłacić RFN za zgodę Francji na wchłonięcie NRD?
W którym roku po rozpoczęciu II wojny Niemcy zakazali emigracji Żydów?
Jak poradzić sobie z trądzikiem?
Dlaczego w hiszpańskojęzycznych krajach Mitsubishi Pajero sprzedaje się pod nazwą Montero?
Czy jedzenie słodyczy wywołuje trądzik?
Czy jedzenie wieczorem sprzyja otyłości?
Ile hektarów zajmuje największy basen na świecie?