logo

biologia-anatomia
Dlaczego burczy nam w brzuchu

Dlaczego burczy nam w brzuchu
Fizjologiczny mechanizm burczenia w brzuchu związany jest ściśle z czynnością mięśni wchodzących w skład ścian żołądka i jelita cienkiego Mimo że burczenie pojawia się najczęściej, gdy człowiek jest głodny, a w przewodzie pokarmowym brak treści, która mogłaby tłumić dźwięki, odgłos ten może wystąpić w dowolnym momencie.
Przewód pokarmowy jest dosyć długą rurą, ciągnącą się od jamy ustnej aż do odbytu, która zbudowana jest głównie z warstw mięśni gładkich pozostających stale aktywnych. Ich rytmicznie kurczenie się powodujące przesuwanie się pokarmu (tzw. perystaltyka) w żołądku oraz jelitach powoduje właśnie owo charakterystyczne burczenie.
Perystaltykę powodują rytmiczne zmiany potencjału elektrycznego w komórkach mięśni gładkich, zwane podstawowym rytmem elektrycznym, będące efektem aktywności komórek nerwowych znajdujących się w ścianie jelit. Na rytm ten wpływają także autonomiczny układ nerwowy oraz hormony.
Gdy żołądek i jelito cienkie są względnie puste przez około dwie godziny, w układzie nerwowym przewodu pokarmowego powstają na drodze odruchowej fale aktywności elektrycznej (tzw. wędrujące kompleksy mioelektryczne). Wywołują one opróżniające żołądek z resztek treści pokarmowej skurcze głodowe, których efekty można usłyszeć.
Popularne pytania
Co w języku francuskich oznacza słowo "Carrefour"?
Kto lepiej potrafi kłamać: kobiety czy mężczyźni?
Kiedy samica rekina traci apetyt?
Czy w 1920 roku mogła powstać niepodległa Białoruś?
W którym kraju obchodzi się święto penisa?
Co jest na zdjęciu?
Kto częściej mruga: kobiety czy mężczyźni?
Czy korzystając z fitness przybieramy na wadze?
Czy nagłe rzucenie palenia powoduje problemy z pamięcią?
Co Amerykanie zamierzali zrobić z Niemcami po II wojnie?
Jak sprawdzić, czy pasują ci krótkie włosy?
Czy istnieją leki lub ćwiczenia, które pozwalają zwiększyć wzrost dorosłej osoby?
Ile metrów głębokości ma najpłytsze polskie jezioro?
Jaką politykę wobec ZSRR miały Chiny w latach 80-tych?