logo

historia
Bałkany w 900 roku

Bałkany w 900 roku
Historia Bułgarii (681–1018) – historia pierwszego państwa bułgarskiego, istniejącego w latach 681–1018 na Półwyspie Bałkańskim, mającego stolicę najpierw w Plisce, a następnie w Presławiu. W okresie swego największego rozwoju terytorialnego na początku IX wieku zajmowało powierzchnię ok. 750 000 km² i obejmowało w całości tereny dzisiejszej Bułgarii, a częściowo również: Albanii, Czarnogóry, Grecji, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Węgier.

Powstało w wyniku najazdu Bułgarów pod wodzą Asparucha na tereny położone na południe od dolnego Dunaju (Mezja), zamieszkiwane przez słowiańskich Sklawinów i Antów. W historii pierwszego państwa bułgarskiego można wyróżnić cztery podstawowe okresy: początki, związane z organizacją podbitych terenów w VII–VIII wieku, rozwój Imperium Bułgarskiego za czasów Kruma i jego następców, apogeum potęgi imperium po przyjęciu chrześcijaństwa w 866 r. oraz stopniowy upadek po śmierci Symeona I. Przez większość okresu swego istnienia państwo to prowadziło wojny z Cesarstwem Bizantyjskim. W 1018 r. zostało podbite przez Bizancjum.

Pierwsi władcy bułgarscy nosili tytuł chana. W 913 r. Symeon I przyjął godność cara, zapoczątkowując tym samym istnienie pierwszego carstwa bułgarskiego.

Wiki
Popularne pytania
Jakiego koloru wschód słońca może zapowiadać deszcz?
Jakie błędy najczęściej popełniasz przygotowując potrawę na patelni?
Który ze ssaków wykluwa się z jajka?
Dlaczego Einstein nie nosił skarpetek?
Czy po katastrofie jądrowej w Czarnobylu elektrownia jądrowa została wyłączona i zamknięta?
Które koty lubią wodę?
Jak rozpoznać nieszczery uśmiech?
Co jest oficjalną walutą Ekwadoru?
Kiedy biegacz powinien rozpocząć tzw. roztrenowanie?
Co należy zrobić, aby przy krojeniu cebuli nie leciały nam łzy?
Z którego roku pochodzi najstarsza zachowana fotografia?
Co znajduje się na zdjęciu?
Czy ludzie z nadwagą żyją dłużej od osób szczupłych?
Które zwierzę jest szybsze - przeciętny wilk czy jeleń?