logo

prawo-politykaPrzerażająca niemiecka koszulka "Do Polski latam Sztukasem"


Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Junkers Ju 87 Stuka (z niem. Sturzkampfflugzeug) – niemiecki bombowiec nurkujący z okresu II wojny światowej. Zaprojektowana przez Hermanna Pohlmanna i oblatana 17 września 1935 maszyna swój chrzest bojowy przeszła w 1936 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii. W niemieckiej propagandzie samolot stał się symbolem wielkości Luftwaffe.
Cechą charakterystyczną Ju 87 były skrzydła w konfiguracji litery „W” i montowane w początkowym okresie wojny syreny akustyczne (tzw. „trąby jerychońskie”), uruchamiane podczas wprowadzania samolotu w lot nurkowy. Dźwięk syren wywoływał panikę na ziemi oraz działał destrukcyjnie na morale żołnierzy. Do bomb podczepianych do samolotu montowano kartonowe rurki, które wywoływały narastający w trakcie spadania świst. Projekt zakładał wiele innowacji, m.in. automat umożliwiający wyprowadzenie samolotu z lotu nurkowego w przypadku utraty przytomności przez pilota. Chociaż samolot był nowoczesny, miał też szereg wad – był słabo opancerzony, mało zwrotny i powolny.
Maszyna z sukcesami wykorzystywana była podczas ataku na Polskę, walk w Skandynawii, ofensywy na Francję, kampanii śródziemnomorskiej, bitwy o Kretę oraz operacji „Barbarossa”. Nie sprawdziła się natomiast podczas bitwy o Anglię.
Kiedy Luftwaffe straciło panowanie w powietrzu, Ju 87 bez eskorty myśliwców stawały się łatwym celem maszyn alianckich. Z powodu braku następcy samolot produkowany był do 1944 roku. Stuka używany był do ostatnich dni wojny, choć w większości został zastąpiony przez Focke-Wulf Fw 190 w wersji myśliwsko-bombowej. Przez osiem lat w okresie od 1936 do 1944 wyprodukowano około 6500 sztuk Ju 87 w różnych wersjach.

Wiki
Popularne pytania
Jak jest po japońsku “kocham cię!”?
Czy hot-dogi są szkodliwe?
Czy ptaki stanowią zagrożenie dla samolotu?
Czy trzeba obierać pieczarki przed smażeniem?
Czy można zamrażać to, co zostało wcześniej rozmrożone?
Drugi najpopularniejszy język w Kalifornii to ....
Na czym polegał średniowieczny zwyczaj pokładzin?
Jaki mięsień ludzkiego ciała jest najbardziej pracowity?
Kto jako pierwszy na Olimpiadzie zastosował doping?
Ile lat ma najstarsza piosenka o miłości?
Gdzie znajduje się największy zegar w Polsce?
Jak sprawdzić świeżość jajka?
Kiedy spala się więcej kalorii: podczas oglądania tv czy podczas snu?
Jakie jest prawdopodobieństwo, że z dwóch praworęcznych rodziców urodzi się dziecko leworęczne?