logo

geografia
Klimat w Europie podczas maksymalnego zlodowacenia

Klimat w Europie podczas maksymalnego zlodowacenia
Zlodowacenie, in. glacjacja (fr. glaciation, od łac. glacio ’zamrażam’) – okres, w czasie którego znaczne obszary Ziemi pokryte są lądolodem.
W historii Ziemi okresy lodowcowe występowały kilkukrotnie, również obecnie prawdopodobnie znajdujemy się w takim okresie, potocznie zwanym epoką lodową. Prawdopodobnie w każdym z wielkich zlodowaceń następowały po sobie regularne okresy lodowcowe, w których lód zajmował większe obszary (glacjały) oraz przejściowe okresy, w których lądolód cofał się, ale nie zanikał (interglacjały, obecnie).

Tak naprawdę nieznane są przyczyny zlodowaceń. Za główną przyczynę fluktuacji klimatu o randze glacjału uważa się obecnie periodyczne zmiany nasłonecznienia Ziemi związane z cyklami Milankovicia. Główny trend modyfikowany jest przez krótsze zmiany od 10.000 do 1.000 lat związane modą cyrkulacji termohalinowej w oceanach, takie jak wydarzenia typu Dansgaard-Oeschger oraz Heinrich. Odgrywają one dominującą rolę w szybkich zmianach klimatu o dużej amplitudzie, szczególnie w jego glacjalnej modzie (np. MIS 3). Najsilniejszy wpływ ochłodzenia notowany jest w rejonie Północnego Atlantyku. Związane jest z to z zatrzymaniem lub osłabieniem pasa transmisyjnego ciepła, jakim są ciepłe prądy oceaniczne (zob. cyrkulacja termohalinowa), chociaż wiadomo, że same zmiany mają wpływ niemal globalny. Podczas zlodowaceń przedczwartorzędowych zmiany położenia kontynentów związane z ruchem płyt litosfery mogły wpływać na cyrkulację wód oceanicznych. Na szybkie zmiany pogody wpływ ma także zapylenie atmosfery przez wybuchy wulkaniczne. Żadna z teorii nie tłumaczy dlaczego w dziejach Ziemi kilkakrotnie następowały zlodowacenia, a pomiędzy nimi następowały bardzo długie okresy bez śladów zlodowaceń.

Wiki
Popularne pytania
Czy sir Isaac Newton zajmował się również magią?
Czy do głodujących niemieckich żołnierzy pod Stalingradem dostarczono miliony prezerwatyw i tony przypraw?
O czym należy pamiętać spacerując po Spitsbergenie?
O którym z udomowionych zwierząt nie wspomniano w ogóle w Biblii?
Czy można uratować przesuszone rośliny doniczkowe?
Jak szybko zredukować napięcie nerwowe?
Jak jest po węgiersku “dziewczyna”?
Który kolor pogrubia?
Jak brzmi najdłuższe polskie jednosylabowe słowo?
Co znalazło się na pierwszym chińskim znaczku pocztowym?
Czy czytanie zwykłych książek różni się od czytania z e-czytników?
Z którym krajem w czasach piastowskich Polacy mieli stworzyć jedno państwo?
Jaki język obowiązuje w Singapurze?
Z którym krajem Polska miała zawrzeć sojusz według wytycznych Piłsudskiego?