logo

wojna, 1939
Lotniskowiec HMS Ark Royal i samolot torpedowy Fairey Swordfish, 1939


HMS Ark Royal (91) – brytyjski lotniskowiec z okresu II wojny światowej, trzeci okręt brytyjskiej marynarki wojennej (Royal Navy) noszący to imię. W służbie od 1938, brał aktywny udział w działaniach wojennych. Zatonął 14 listopada 1941, storpedowany poprzedniego dnia na Morzu Śródziemnym przez niemiecki okręt podwodny U-81.
Lotniskowiec zaprojektowany został w 1934, gdy obowiązywały jeszcze ustalenia waszyngtońskiego traktatu morskiego co do wyporności lotniskowców. Jego wykonanie zostało zlecone stoczni Cammell Laird and Company w Birkenhead w Anglii. Budowa została zakończona w listopadzie 1938. Okręt przyjęto do służby 16 grudnia 1938. Brał udział w większości ważniejszych brytyjskich operacji morskich początkowej fazy II wojny światowej, m.in. w pierwszym zatopieniu jednostki pływającej przez samolot, w operacji w Norwegii, poszukiwaniu pancernika „Bismarck” czy konwojach maltańskich. Zyskał miano szczęśliwego okrętu, bo kilka razy uniknął ataku i przetrwał, mimo że Niemcy ogłaszali jego zatopienie.
Projekt okrętu zawierał wiele nowych rozwiązań i w kilku założeniach różnił się od konstrukcji wcześniejszych lotniskowców. Był to pierwszy lotniskowiec w marynarce brytyjskiej, którego pokład startowy był integralną częścią okrętu. Było to odmienne rozwiązanie w stosunku do poprzednich, w których pokład startowy był dodany do samego kadłuba bądź był częścią nadbudówki. Zaprojektowany został z myślą o przenoszeniu dużej liczby samolotów, miał dwa pokłady hangarowe. Służył w okresie zmian w strategii korzystania z lotnictwa morskiego – wiele z rozwiązań taktycznych opracowano lub dopracowano na jego pokładzie.
Jego zatopienie było obiektem kilku śledztw, które miały wyjaśnić również rolę kapitana i jego decyzji podejmowanych od chwili nieprzyjacielskiego ataku. Odkryte błędy konstrukcyjne lotniskowca, które przyczyniły się do zatonięcia, poprawiono w nowych brytyjskich jednostkach. Zatonięcie okrętu zgłoszono w odległości 22 mil morskich od Gibraltaru, jednak po zlokalizowaniu wraku lotniskowca w grudniu 2002 okazało się, że leży on 30 mil morskich od tego portu.

Fairey Swordfish – brytyjski pokładowy samolot torpedowo-bombowy i rozpoznawczy okresu II wojny światowej, zbudowany w 1935 roku w wytwórni Fairey Aviation Co. Ltd

Wiki
Popularne pytania
Czy trzeba pić alkohol, żeby być pijanym?
Czy picie ludzkiej krwi jest bezpieczne dla zdrowia?
Które fetysze są wśród mężczyzn najpopularniejsze?
Jak w naturalny sposób pozbyć się wzdęć?
Gdzie znajduje się najmniejszy mięsień w ludzkim ciele?
Który naród w Europie jest najbardziej perwersyjny?
Czy można przestać myśleć?
Czy Windows 10 może blokować pirackie wersje gier?
Czy do głodujących niemieckich żołnierzy pod Stalingradem dostarczono miliony prezerwatyw i tony przypraw?
Dlaczego w żółtym serze jest coraz mniej dziur?
Co było najczęstszym powodem śmierci przebywających na morzu marynarzy w XIX wieku?
Jaki stosunek do Kościoła miał Adolf Hitler?
Jaka odległość dzieliła strony w okopach podczas I wojny światowej?
Jeśli wrzucimy lód do wody, to po roztopieniu się go, poziom wody podniesie się czy opadnie?