logo

kultura-sztuka
Jak mogła wyglądać starożytna Troja, dziewięć etapów rozbudowy miasta na wzgórzu Hisarlık w dzisiejszej Turcji


Troja, Ilion (gr. Τροία oraz Ἴλιον lub Ἴλιος Ilios, łac. Ilium) – starożytne miasto położone w Troadzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander, współcześnie stanowisko archeologiczne w Turcji, na wzgórzu Hisarlık w pobliżu wsi Tevfikiye, w prowincji Çanakkale.
Miasto jest szczególnie znane z wojny, opisanej w starogreckim poemacie epickim Iliada. Poemat ten przypisuje się Homerowi. Najprawdopodobniej powstał on w VIII lub IX wieku p.n.e. (jakkolwiek zawiera też starszy materiał). Odniesienia do Troi można znaleźć także w innym eposie Homera, Odysei. Homerycka legenda o Troi została wykorzystana przez rzymskiego poetę Wergiliusza w jego poemacie epickim Eneida. Według legendy miasto to zostało zdobyte za pomocą podstępu z koniem trojańskim.
Obecnie uważa się, że Troja była miastem usytuowanym na wzgórzu Hisarlık w dzisiejszej Turcji. Pierwsze badania na tym terenie przeprowadził w latach 1871-1894 niemiecki archeolog-amator Heinrich Schliemann z asystującym mu od 1882 Wilhelmem Dörpfeldem. Odkryli oni na wzgórzu pozostałości 9 miast zakładanych w tym samym miejscu. Późniejsze badania z udziałem Carla Blegena w latach 1932-1938 przyniosły pierwsze poważne opracowanie naukowe. W 1989 roku pracę na tym terenie rozpoczęła misja Manfreda Korfmanna z Tybingi. Dopiero ta misja rozpoczęła prace nie tylko na cytadeli, ale też w tzw. dolnym mieście, które znajdowało się u jej stóp i miało kilkakrotnie większą powierzchnię.
Opisana w Iliadzie Troja była najprawdopodobniej szóstym lub siódmym miastem zbudowanym na wzgórzu Hisarlık. Została zburzona w połowie XIII wieku p.n.e., albo na początku XII wieku p.n.e. Niektórzy uczeni identyfikują Troję z miastem zwanym przez Hetytów Wilusa. Ostatnie miasto (Troja IX) zostało założone przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta w I wieku n.e. i upadło ostatecznie 300 lat później w czasach Bizancjum.
Miasto to zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO w 1998 r.

Wiki
Popularne pytania
Co nam "strzela" w stawach?
Jak duże mogą być ryby słodkowodne?
Które miasto było największe na świecie w VII wieku?
Czy włosy po umyciu ciemnieją?
Która bitwa brytyjskiej armii uważana jest za najbardziej wstydliwą?
Czy po rozpoczęciu wojny przez kanclerza A.Hitlera Niemcy utworzyli opozycyjny rząd na wychodźstwie?
Ile kosztuje kieł mamuta?
Na czym polega dieta frutariańska?
Kogo cesarz niemiecki i sami Niemcy winili za wybuch I wojny?
Co od XIX wieku mężczyźni stosowali zamiast viagry?
Jaki procent wszystkich obrażeń amerykańskich żołnierzy podczas wojny w Wietnamie stanowił bratobójczy ogień?
Który kraj na początku XIX wieku umożliwił Prusom przetrwanie?
Co podczas rewolucji francuskiej oznaczał okrzyk "Konstytucja! Konstytucja!"?
Czy postura kelnera ma wpływ na zamówienie?