logo

historia
Piotr I Aleksiejewicz, czy aby na pewno Wielki?

Piotr I Aleksiejewicz, czy aby na pewno Wielki?
1. Piotr I dba o wygląd Rosjan
Problem w tym, że car kazał poobcinać brody, ale jednocześnie nakazał noszenie peruk, które jak wiadomo były w całej niemal Europie zachodniej siedliskiem wszy!

2.Tytoniowy nałóg
Do czasów Piotra I Rosja nie znała tego nałogu. Wola cara była jednak święta i tytoń na stałe zagościł na rosyjskiej ziemi.

3. Budowa floty i Petersburga
Pomysł niby całkiem dobry, tyle, że po co? Wybudowana wielkim kosztem flota po prostu zgniła w porcie. Jeśli chodzi o Petersburg jego budowa pochłonęła tysiące ofiar i to co można było podziwiać w tym czasie to lichej jakości zabudowę drewnianą. Jedynym właściwie trwałym obiektem wybudowanym za czasów Piotra była twierdza Pietropawłowska, w której przetrzymywano wrogów caratu. Dopiero późniejsi władcy imperium nadali Petersburgowi charakter miasta łączącego mdły prawosławny przepych i pałacową architekturę Wersalu czy innych zachodnich rezydencji. Oczywiście nie zmienia to faktu, że miasto zostały wybudowane w miejscu, gdzie panują bardzo surowe warunki klimatyczne, a port jest część roku zamarznięty, tak więc nie spełnił rolę okna na świat,

4.Reformy administracji i państwo policyjne
Wprowadzenie silnych rządów prowadziło do zmian w administracji, wzmocniono również policję polityczną. Silna władza, która decydowała właściwie o wszystkim, to również gigantyczna korupcja, która rozpleniła się w całym carskim imperium i trwa właściwie do dzisiaj.

5.Kościół ... uległy
Car chciał mieć pełną kontrolę nie tylko nad administracyjną, ale również nad Kościołem prawosławnym. Po śmierci patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Adriana car zabronił wyboru kolejnego tworząc Świątobliwy Synod Rządzący, w skład którego wchodziło dwunastu duchownych, ale przewodniczył mu świecki urzędnik - oberprokurator. Kościół stał się właściwie częścią aparatu władzy, a ludność straciła zaufanie do Kościoła.

6. Wojskowo z różnym szczęściem
Piotr I wprawdzie pobił groźnych w tym czasie Szwedów pod Połtawą, jednak kilka lat potem utracił armię w starciu z Turkami.

7. Żona z ludu
Mając pełnię władzy car decydował oczywiście z kim ma się żenić. W oko wpadła mu córka inflanckiego chłopa, praczka - Marta Helena Skowrońska. Zanim trafiła do najważniejszej alkowy w państwie Pani Marta przechodziła przez bardzo różne łoża. Jakbyście nazwali taką kobietę?

Na pewno Piotr zasługuje na jedno, sporo namieszał w Rosji. Niestety czego się nie dotknął to schrzanił. Jedyne co mu wyszło to militaryzacja państwa i stworzenie wielkiej armii z poboru. Rozbudowa armii wiązała się oczywiście z rozbudową przemysły na te cele (górnictwo, metalurgia). Brak funduszy na realizację pomysłów cara wymusiły nowe podatki, w tym wprowadzenie monopolu państwa na produkcję niektórych towarów m.in. papieru tłoczonego czy trumien dębowych. Wszystkie inne pomysły wielkoluda (2 metry wzrostu !) kończyły się z reguły klapą.

Ireneusz Piotrzkowicz

Źródła: Internet, Wiktor Suworow "Piotr (nie) Wielki"
Popularne pytania
Kto to jest TROLL?
Jak duże może być kurze jajko?
Jak rozszyfrować skrócone linki?
Czy lato to najlepsza pora na romans i seks?
Czy wspólne omawianie romantycznych filmów poprawia trwałość związku?
Dlaczego mężczyźni zdradzają?
Czy rekiny mają naturalnych wrogów?
Czy śnieg ma wpływ na głośność dźwięku?
Kiedy śpimy gałki oczne są nieruchome czy w ruchu?
Od którego wieku ludzie wiedzą, że Ziemia krąży wokół Słońca?
Jaką prędkość może osiągnąć piłka nożna kopnięta z rzutu wolnego?
Dlaczego Warszawa stała się stolicą Polski?
Który kraj miał procentowo większe straty ludnościowe podczas II wojny: Polska czy ZSRR?
Na jaką odległość rozpościera się panorama z wierzchołka Mount Everestu?