logo

wojna, 1942Samochód Reinharda Heydricha, który został zabity przez przysłanych z Londynu czeskich zamachowców, Praga, 1942

Samochód Reinharda Heydricha, który został zabity przez przysłanych z Londynu czeskich zamachowców, Praga, 1942
27 maja 1942 roku o godzinie 10:29 przy ulicy Malé Holešovice na przedmieściach Pragi miał miejsce zamach na Heydricha[289]. Zamachu dokonali Jozef Gabčík i Jan Kubiš, agenci czechosłowackiego rządu emigracyjnego. Trzeci zamachowiec, Josef Valčík, stał na czatach i za pomocą lusterka dał znać dwóm pozostałym, że samochód Heydricha się zbliża[291]. Gabčik był uzbrojony w pistolet maszynowy Sten Mk II FF 209, a Kubiš w dwie bardzo czułe bomby. Kiedy samochód Heydricha zbliżył się i zwolnił, aby wejść w zakręt, Gabčik wyjął spod płaszcza pistolet maszynowy, lecz broń zacięła się i wtedy Kubiš rzucił bombę, która eksplodowała obok prawego tylnego koła samochodu. Heydrich został trafiony odłamkami bomby, odniósł jedną ranę na plecach. Zamachowcy uciekli z miejsca zdarzenia w przekonaniu, że akcja skończyła się fiaskiem; Heydrich rzucił się za nimi w pogoń, ale po chwili zasłabł i upadł na ziemię.
Po trafieniu do szpitala został zoperowany przez czeskiego chirurga Aloisa Vincenca Honka, praskiego internistę Waltera Hollbauma oraz naczelnego chirurga szpitala Waltera Dicka. W toku operacji usunięto z organizmu zniszczoną śledzionę. W wyniku zbyt obszernego cięcia chirurgicznego w jamie brzusznej doszło do infekcji, która się stopniowo rozprzestrzeniała. Heydrich zmarł 4 czerwca 1942 w szpitalu na Bulovce w wyniku zakażenia krwi.
Plany operacji, która nosiła kryptonim „Antropoid”, powstały pod koniec września 1941 roku w Londynie. Dokonanie zamachu było tym łatwiejsze, że Heydrich poruszał się po Pradze bez ochrony, w otwartym samochodzie. Zarówno Gabčik (z zawodu ślusarz), jak i Kubiš (z zawodu zdun) zostali przeszkoleni na spadochroniarzy w Anglii. Jedną z przypuszczalnych przyczyn zorganizowania zamachu był nikły sprzeciw czeskiego ruchu oporu wobec okupacji hitlerowskiej i tym samym niska pozycja polityczna Czechosłowacji w obozie aliantów. Przed podjęciem operacji czeski rząd emigracyjny był ostrzegany, że w prześladowaniach odwetowych zginą tysiące ludzi. W przygotowaniach do zamachu brało udział brytyjskie Kierownictwo Akcji Specjalnych.
Niezwykle okazały pogrzeb – największa tego rodzaju uroczystość w dziejach III Rzeszy – odbył się w Berlinie; mowę pochwalną wygłosił Himmler, głos zabrał również Hitler. Na pogrzebie obecna była delegacja czeskiego rządu. Heydrich został pochowany na Cmentarzu Inwalidów w Berlinie. W miejscu zamachu ustawiono popiersie, przy którym do 1945 roku stała warta honorowa SS. Władze SS odmówiły duchowieństwu katolickiemu udziału w uroczystościach i odprawiło mszę żałobną za Heydricha, który był ochrzczony w Kościele rzymskokatolickim.

Wiki
Popularne pytania
Jak jest po japońsku “jak się nazywasz?”?
Ile statystyczny mężczyzna jest w stanie wytrzymać na zakupach?
Co jest bardziej higieniczne: całus czy podanie ręki?
Czy to robot czy człowiek?
Który kraj jest wobec Polski najbardziej zadłużony?
Jak jest po węgiersku “nie rozumiem”?
Czy za łupież można iść do więzienia?
Komu bardziej ufamy - wierzącym czy ateistom, kobietom czy mężczyznom?
Kiedy pojawiła się pierwsza reklama telewizyjna?
Na jaką odległość widzi człowiek?
Które duże polskie miasto należące dzisiaj do RP w wyniku IV rozbioru w 39 roku przypadło Rosjanom?
Na co cierpisz, jeśli nie lubisz rozmawiać z innymi ludźmi, masz trudności pracy w grupie i lubisz żyć w samotności?
Jak naturalnie podwyższyć poziom testosteronu?
Dlaczego sprinterzy nie biegają maratonów?