logo

natura
Największy rekin ludojad (Żarłacz biały, Carcharodon carcharias) jaki został kiedykolwiek sfilmowany (wideo)

Największy rekin ludojad (Żarłacz biały, Carcharodon carcharias) jaki został kiedykolwiek sfilmowany (wideo)
Żarłacz biały, rekin biały, rekin ludojad, żarłacz ludojad (Carcharodon carcharias) – gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny lamnowatych (Lamnidae), jedyny żyjący współcześnie przedstawiciel rodzaju Carcharodon, blisko spokrewniony z wymarłym megalodonem, jeden z największych rekinów drapieżnych. Poławiany komercyjnie i sportowo. Gatunek agresywny, niebezpieczny dla człowieka.
Gatunek kosmopolityczny spotykany w większości ciepłych (od tropikalnych do umiarkowanych) wód oceanicznych na różnych głębokościach – w wodach szelfowych, od przypowierzchniowych do głębokości ponad 1200 m. Wpływa również do wód chłodniejszych. Starsze osobniki spotykane są w wodach pelagialnych.

Ciało krępe, wrzecionowate, silnie umięśnione, osiąga przeciętnie długość do 6 metrów, przy masie do 2 ton (samice większe od samców). Maksymalna potwierdzona długość to 7,2 m przy masie 3,4 tony. Wcześniej – w 1870 i w 1930 – zanotowano dwa osobniki o długości ok. 11 m jednak wyniki te były później kwestionowane. Żarłacz tygrysi osiąga podobną długość przy mniejszej masie ciała. Żarłacz biały ma krótki, tępostożkowy pysk, małe oczy i małą tryskawkę. Zęby duże, trójkątne, o ostrych, piłkowanych krawędziach. Wysokość zębów dochodzi do 5 cm a ich liczba do 128. Grzbiet ciemno- lub niebieskoszary, brzuch jasnoszary do białego.

Rekin biały ma bardzo czuły węch. Potrafi wyczuć jedną kroplę krwi w 115 l wody. Pływa zwinnie i prędko, z prędkością sięgającą nawet 40 km/h. Żywi się dużymi rybami, żółwiami morskimi, poluje na foki i delfiny. Samica rodzi do 30 młodych o długości 36 cm. Jest jedynym rekinem wystawiającym głowę ponad powierzchnię wody w celu obserwowania ofiary.
Żarłacz biały uważany jest za najbardziej niebezpiecznego z rekinów. Opinię taką wzmacniają publikowane dane na temat liczby ataków na terenach kąpielisk między innymi południowej Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i południowej Afryki, a więc na terenach występowania tego gatunku. Analiza tych danych wskazuje jednak, że człowiek nie jest "przysmakiem" żarłacza białego. Odnotowywane ataki należy raczej traktować jako "pomyłki" drapieżnika. Wskazuje na to sposób gryzienia w czasie ataku. Rekin nie rozrywa ofiary, lecz gryzie i w większości wypadków odpływa, pozwalając ofierze przeżyć. Nie należy również wykluczać ataków powodowanych chęcią obrony swojego terytorium.

Wiki
Popularne pytania
Jak Boże Narodzenie obchodzi się w innych krajach?
Czy opalać jest lepiej kiedy jest wiatr czy nie?
Ile danych przechowuje jeden plemnik?
Czy wstrzemięźliwość seksualna w związku przedłuża jego trwałość?
Czy orki atakują ludzi?
Dlaczego żona polskiego króla - Maria Gonzaga de Nevers musiała przed przyjazdem do Polski w 1645 r. przyjąć imię Ludwika Maria?
Które polskie powstanie w XIX wieku zakończyło się sukcesem?
Czy na bawarskim Oktoberfeście można sprzedawać polskie piwo?
W której bitwie podczas II wojny światowej Japończycy ponieśli największe straty?
Ile osób wzięło udział w największym wspólnym prysznicu?
Ile mniejszości etnicznych zamieszkuje Chiny?
Czy samotność ma wpływ na bezsenność?
Ile kamiennych bloków użyto do budowy Piramidy Cheopsa?
Które zawody zostały wykluczone z corocznych zawodów kłamców, jakie odbywają się w Anglii?