logo

natura
Strętwa, błędnie nazywana węgorzem elektrycznym, wytwarza napięcie do 600 V, które może zabić ... (wideo)

Strętwa, błędnie nazywana węgorzem elektrycznym, wytwarza napięcie do 600 V, które może zabić ... (wideo)
Strętwa (Electrophorus electricus) – gatunek słodkowodnej ryby promieniopłetwej z rzędu Gymnotiformes, jedyny przedstawiciel rodzaju Electrophorus, klasyfikowany w rodzinie Gymnotidae, a wcześniej wyodrębniany jako jedyny przedstawiciel rodziny strętwowatych (Electrophoridae). Błędnie nazywany jest węgorzem elektrycznym – nie jest spokrewniony z węgorzokształtnymi. Nazwa węgorz nawiązuje do węgorzowatego kształtu ciała ryby, a epitet gatunkowy elektryczny – do obecności narządów elektrycznych.
Występowanie: Północno-wschodnia Ameryka Południowa, obszary zalewowe, bagniste i wolno płynące wody dorzecza Amazonki i Orinoko. Często żyje na mulistych dnach spokojnych lub stojących wód.

Ciało wydłużone, cylindryczne, nagie, bez płetwy grzbietowej i płetw brzusznych, ze szczątkową płetwą ogonową. Głównym narządem ruchu jest długa płetwa odbytowa. Strętwa przypomina swoim wyglądem węgorze i początkowo była klasyfikowana wśród ryb węgorzokształtnych (Anguilliformes), stąd też wywodzi się powszechnie przyjęta nazwa tej ryby, jednak oprócz kształtu nie wykazuje cech wspólnych z węgorzami. Ubarwienie od szarego do brązowego i czarnego, z podgardlem w odcieniu pomarańczowym. Po bokach ciała, wzdłuż płetwy odbytowej znajdują się narządy elektryczne wytwarzające napięcie 300–600 V i natężenie poniżej 1 A. Napięcie takie może zabić małe zwierzę lub oszołomić duże. Wytwarzane napięcie jest zależne od długości osobnika. Narządy te powstały z mięśni brzusznych i są wykorzystywane do zabijania bądź ogłuszania zdobyczy, mogą służyć w celach obronnych. Są też wykorzystywane do elektrolokacji. Zajmują 80% ciała ryby, pozostałe 20% przypada na głowę i jamę brzuszną. Stosunek masy narządów do masy ciała ryby wynosi 1:2,9. Poza podstawową parą narządów elektrycznych te ryby mają jeszcze narząd Sachsa i narząd Huntera – obydwa wspomagające pracę głównego narządu elektrycznego – oraz wzmacniający zdolność odbierania dźwięków aparat Webera. Narząd Sachsa jest głównym narządem komunikacyjnym strętwy. Emituje on słaby sygnał elektryczny, zaledwie 10V napięcia. Wykorzystywany jest głównie do komunikacji, a także do elektrolokacji ofiary. Odgrywa także ważną rolę przy szukaniu i wybieraniu partnera. Strętwa posiada także wrażliwe na wysokie częstotliwości bulwiaste receptory, rozmieszczone na całym ciele. Prawdopodobnie służą do polowania na inne ryby z rzędu Gymnotiformes. Ubarwienie jest ciemne, szaro-brązowe na plecach i żółte lub pomarańczowe na brzuchu. Starsze samce mają ciemniejszy brzuch.
Starsze osobniki tego gatunku całkowicie tracą wzrok.
Strętwa osiąga maksymalnie do 2,5 m długości i masę do 20 kg. Najczęściej spotykane są osobniki o długości około 1 m.

Wiki

Popularne pytania
Co znajdowało się w paczce, którą uratował i nigdy nie otworzył główny bohater filmu “Cast Away”
Dlaczego w II RP kupowano duże okręty nawodne?
Jak zwalczyć bezsenność?
Jaka kara grozi w Malezji za posiadanie narkotyków?
Gdzie miało powstać państwo żydowskie jeszcze podczas II wojny światowej?
Czy witaminy w tabletach wpływają korzystanie na nasze zdrowie?
Gdzie miały uciec rosyjskie władze po zdobyciu Moskwy przez Niemców w 1941 roku?
Czy Ziemia znajduje się w szczególnym miejscu Wszechświata?
Dlaczego piraci nosili przepaskę na oku?
Dlaczego Hitler pozwolił Brytyjczykom na ewakuację z Dunkierki?
Czy złodziejowi łatwiej ukraść portfel z tylnej czy przedniej kieszeni?
W którym roku miało dojść do Anschlussu Austrii?
Ile wypitych filiżanek kawy może zabić dorosłego człowieka?
Czy Polska miała swojego Nobla?