logo
religia

Ewangelicy w USA

Ewangelicy w USA

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Ewangelicy – nazwą tą od XVI wieku określa się w Polsce protestantów z najstarszych Kościołów reformacji, czyli luteran i kalwinów.
Nazwa "ewangelicy" ma na celu uwypuklenie głębokiego zakorzenienia ich wiary w Biblii, a zwłaszcza w Ewangelii, jako jedynym źródle prawdy objawionej. Potwierdzono ją prawnie w 1653 roku, kiedy to założony został Corpus Evangelicorum – ciało reprezentujące protestantów Rzeszy w parlamencie cesarskim.
Wśród anglikanów jako "ewangelicki" (względnie "ewangelikalny") określa się Low Church (Kościół Niski), pozostający w opozycji do wykazującego tendencje prokatolickie High Church (Kościół Wysoki). Głównym XX-wiecznym reprezentantem Low Church był ks. John Stott.
W Polsce nazwę ewangelicki noszą: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany i Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP.
Pojęcia ewangelicki nie należy mylić z pojęciem ewangelikalny (ewangeliczny), które odnosi się do protestantów utożsamiających się z teologią i pobożnością ewangelikalną. Niektórzy członkowie Kościołów ewangelickich reprezentują duchowość ewangelikalną. Wśród członków Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce byli nimi m.in. ks. Karol Kulisz, ks. Karol Kotula i ks. Alfred Jagucki jako przedstawiciele tzw. ruchu społecznościowego w luteranizmie.

Wiki
Popularne pytania
Kto wymyślił chipsy?
Po ilu filiżankach kawa wywołuje halucynacje?
Czy w Formule 1 można zostać zdyskwalifikowany za zbyt wolną jazdę?
Czy polskie samoloty F-16 mogą przenosić broń atomową?
Czy można połamać sobie język?
O ile skraca życie jeden wypalony papieros?
Sikanie do morza wpływa korzystnie na morskie rośliny?
Która choroba zakaźna jest w Polsce najgroźniejsza?
Dlaczego Napoleon odmówił powstania odrodzonego państwa polskiego w 1812 roku?
Kto ma większą szansę na ujście z życiem z wypadku samochodowego: kobieta czy mężczyzna?
Czy miód się nie psuje?
Co to za zwierzątko?
Czy dzięki ocieplaniu się klimatu Ziemia staje się coraz bardziej zielona?
Jaką długość ma najmniejsza jednostka mająca sens fizyczny?