logo

religia-wiaraEwangelicy w USA

Ewangelicy w USA
Ewangelicy – nazwą tą od XVI wieku określa się w Polsce protestantów z najstarszych Kościołów reformacji, czyli luteran i kalwinów.
Nazwa "ewangelicy" ma na celu uwypuklenie głębokiego zakorzenienia ich wiary w Biblii, a zwłaszcza w Ewangelii, jako jedynym źródle prawdy objawionej. Potwierdzono ją prawnie w 1653 roku, kiedy to założony został Corpus Evangelicorum – ciało reprezentujące protestantów Rzeszy w parlamencie cesarskim.
Wśród anglikanów jako "ewangelicki" (względnie "ewangelikalny") określa się Low Church (Kościół Niski), pozostający w opozycji do wykazującego tendencje prokatolickie High Church (Kościół Wysoki). Głównym XX-wiecznym reprezentantem Low Church był ks. John Stott.
W Polsce nazwę ewangelicki noszą: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany i Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP.
Pojęcia ewangelicki nie należy mylić z pojęciem ewangelikalny (ewangeliczny), które odnosi się do protestantów utożsamiających się z teologią i pobożnością ewangelikalną. Niektórzy członkowie Kościołów ewangelickich reprezentują duchowość ewangelikalną. Wśród członków Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce byli nimi m.in. ks. Karol Kulisz, ks. Karol Kotula i ks. Alfred Jagucki jako przedstawiciele tzw. ruchu społecznościowego w luteranizmie.

Wiki
Popularne pytania
Jak brzmi drugie imię Harry'ego Pottera?
Jaki rodzaj światła emituje człowiek?
Kiedy Józef Beck po raz ostatni wysłał do Berlina propozycje dalszych rozmów?
Jak na Świętego Mikołaja wołają Chińczycy?
W jakim wieku ludzie zaczynają się kurczyć?
Czy owoce powinno się jeść wieczorem?
Jaki facet ma większe szanse na podryw - modniś, sportowiec, pan w garniturze, czy zwykły chłopak?
Kiedy powstały lampki choinkowe?
Czy wafle ryżowe są tuczące?
Jakiego rodzaju ładunki wybuchowe stosowane są najczęściej przez terrorystów w Europie Zachodniej?
Czy składki ZUS są naszą własnością?
Czy podczas startu Airbusa A380 jego skrzydła wyginają się o ponad 4 metry w górę?
Jak w Japonii nazywa się kawiarnia Starbucks?
Które kobiety są bardziej agresywne: brunetki czy blondynki?