logo

prawo-polityka
Reakcja świata na powrót do Indii - Indii Portugalskich w 1961 roku

Reakcja świata na powrót do Indii - Indii Portugalskich w 1961 roku
Indie Portugalskie (Índia Portuguesa, oficjalnie: Estado Português da Índia, Portugalskie Państwo Indii) – nazwa byłej kolonii portugalskiej na zachodnim wybrzeżu Indii, w skład której wchodziły trzy terytoria: Diu, Daman i Goa. W skład terytorium Daman wchodził również obszar zwany Dadra i Nagarhaweli.
Portugalczycy dotarli do Indii wraz z wyprawą Vasco da Gamy w roku 1498. Początkowo próbowano prowadzić handel z Kozhikode, jednak szybko stosunki pomiędzy oboma stronami popsuły się i Portugalczycy musieli zdobywać towary siłą. Skłoniło to Portugalczyków do rozpoczęcia ekspansji w Indiach. W 1505 roku Francisco de Almeida został mianowany wicekrólem Indii i podjął wyprawę mającą na celu założenie faktorii handlowej w Koczinie. Wywołało to konflikt z dążącymi do monopolizacji handlu z Indiami Arabami. W 1508 roku egipska wyprawa rozbiła Portugalczyków.
W roku 1510 Afonso de Albuquerque stanął na czele nowej wyprawy do Indii, w wyniku której Portugalczycy zniszczyli Sułtanat Bidżapuru i utworzyli trwałą faktorię handlową w Goa. W następnych latach Portugalczycy zdobyli w sposób zbrojny lub pokojowy nowe terytoria kosztem sułtana Gudźaratu: Daman (1531), Salsette, Bombaj i Baçaim (1534), oraz Diu (1535).
W roku 1661 Bombaj został przekazany Brytyjczykom. W 1739 Imperium Marathów podbiło większość portugalskich posiadłości w północnych Indiach. W 1779 roku do Indii Portugalskich włączono ostatni nabytek terytorialny – Dadra i Nagarhaweli.
24 lipca 1954 roku hinduska organizacja paramilitarna Azad Gomantak Dal zajęła Dadrę, a 2 sierpnia Nagarhaweli. W Goa doszło do manifestacji zwolenników zjednoczenia z Indiami. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez władze kolonialne. W odpowiedzi na to Indie rozpoczęły blokadę lądową Indii Portugalskich. Dadra i Nagarhaweli stała się de facto samorządną enklawą na terytorium Indii.
18 grudnia 1961 roku armia indyjska niespodziewanie przeprowadziła inwazję na terytoria portugalskie. Mimo zaciekłego oporu, dziesięciokrotnie mniej liczne siły portugalskie zostały pokonane w ciągu kilku godzin. Następnego dnia, 19 grudnia, rząd indyjski ogłosił oficjalnie przyłączenie Indii Portugalskich do Indii.

Wiki
Popularne pytania
Co spowodowało, że heroina w USA stała się popularna?
Dlaczego Chińczycy nie chcą odkopać do końca terakotowej armii?
Który europejski kraj wprowadził jako pierwszy zakaz palenia w miejscach publicznych?
Dlaczego Sfinks nie ma nosa?
Czy po wyglądzie można poznać, że ktoś jest chronicznie zestresowany?
Czy z powodu zbyt krótkiego snu człowiek staje się głupszy?
Czy lufę karabinu można obciąć za pomocą miecza?
Czy przyczyną opryszczki jest zimno?
Które psy żyją dłużej: z długim i pociagłym pyskiem czy z krótkim i płaskim?
Czy Hitler chciał stworzyć "społeczeństwo otwarte"?
Ile czasu potrzebuje bóbr, aby ściąć drzewo o średnicy 30 cm?
W którym roku przestała istnieć w Europie ostatnia faszystowska dyktatura?
Jak się pisze “ludzią” czy “ludziom”?
Gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce na Ziemi?