logo
ludzie, 1961

Rosyjski chirurg Leonid Rogozov podczas Ekspedycji Antarktycznej wykonuje na sobie oparację appendektomii

Rosyjski chirurg Leonid Rogozov podczas Ekspedycji Antarktycznej wykonuje na sobie oparację appendektomii

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Leonid Iwanowicz Rogozow (ros. Леонид Иванович Рогозов, ur. 14 marca 1934, zm. 21 września 2000) – rosyjski chirurg, uczestnik Radzieckiej Ekspedycji Antarktycznej, podczas której, w 1961 roku, dokonał na sobie operacji appendektomii.
Rogozow urodził się 14 marca 1934 roku na stacji Daurija w obwodzie czytyjskim. Jego ojcem był Iwan Prochorowicz Rogozow (ur. 1905), pracujący jako kierowca, a matką Jewdokija Jemieljanowa (ur. 1908), która pracowała jako dojarka. Rogozow był trzecim z czworga dzieci w swojej rodzinie. Wkrótce po jego urodzeniu rodzina została zesłana z powodów politycznych do Ałma-Aty, a w 1936 roku przeniesiona do Minusińska (Kraj Krasnojarski), gdzie Rogozow uczęszczał do szkoły średniej. Podczas II wojny światowej, w 1943 roku, jego ojciec zginął na froncie.
Po służbie w armii, w 1953 roku rozpoczął naukę w Leningradzkim Pediatrycznym Instytucie Medycznym na wydziale lekarskim. W 1959 roku, po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w klinice chirurgicznej, a 5 listopada 1960 roku wyruszył na spalinowo-elektrycznym statku Ob jako lekarz na szóstą Radziecką Ekspedycję Antarktyczną.

Appendektomia – chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego. Wskazaniem do operacji jest najczęściej rozpoznanie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Wykonywana jest także jako leczenie uzupełniające po przebytym nacieku okołowyrostkowym. Zabieg appendektomii polega na dotarciu do jamy otrzewnowej, podwiązaniu tętnicy wyrostkowej i przecięciu jego krezki oraz na odcięciu samego wyrostka po uprzednim podwiązaniu u podstawy.

Wiki
Popularne pytania
Dla Amerykanina miliard to: milion, miliard czy billiard?
Jak pozbyć się zapachu kalafiora z potrawy?
Sól czy cukier przyspiesza gojenie się ran?
Jaki procent Polaków wierzy, że dinozaury żyły równocześnie z ludźmi?
Jak jest po niemiecku “Ona ma niezłe, zgrabne nogi”?
Jak jest po czesku “kurek”?
Jaką emeryturę będzie pobierał Donald Tusk?
Ile jest wart polski rynek napojów bezalkoholowych?
Kogo z zagranicznych gości T.Mazowiecki zaprosił jako pierwszego na rozmowę po objęciu premierostwa?
Czy samobójcy skaczący do wody z wysokich mostów umierają z powodu utonięcia?
Jakie jest najbardziej irytujące angielskie słowo?
Czy Amerykanie zawdzięczają Rosji niepodległość?
Który z polskich kompozytorów miał stworzył muzykę do trylogii "Władca pierścieni"?
Czy można rozpoznać płeć tylko za pomocą oddechu?