logo

astronomia-fizyka, 1961
Zwierzęta w kosmosie

Zwierzęta w kosmosie
Zwierzęta w kosmosie – zwierzęta wysyłane przez ludzi w przestrzeń kosmiczną w ramach programów badawczych mających na celu sprawdzenie możliwości przeżycia warunków lotu przed planowanym wysłaniem ludzi oraz w celu zbadania wpływu warunków panujących w kosmosie na procesy biologiczne zachodzące w organizmach. Programy badawcze z udziałem zwierząt wysyłanych w pojazdach kosmicznych były prowadzone początkowo przez Stany Zjednoczone i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (obecnie Rosja). Później dołączyła do nich Francja, a następnie Chiny, Japonia i Iran.
Eksploracja kosmosu wymaga przeprowadzania doświadczeń, których często nie sposób wykonać na ziemi. Jedna z panujących w początkach bioastronautyki teorii na temat niebezpieczeństw związanych z lotami kosmicznymi zakładała, że ludzie mogą nie przeżyć długiego okresu przebywania w przestrzeni kosmicznej. Nikt nie miał wówczas pewności, co się może stać z organizmem ludzkim, jeśli rakieta poleci szybciej i wyżej. Aby poznać warunki tam panujące, człowiek wysyła w kosmos różne gatunki zwierząt i roślin oraz przeprowadza testy z wielu dziedzin nauki. Jednym z wielu skutków tych działań było powstanie nowej dziedziny medycyny i bioastronautyki – medycyny kosmicznej.
Muszka owocowa była pierwszym organizmem zwierzęcym wysłanym przez ludzi w kosmos
Z pierwszym zwierzęciem w kosmosie zwykle kojarzy się Łajka – suczka, która była pierwszym stworzeniem umieszczonym na orbicie okołoziemskiej, chociaż nie pierwszym w przestrzeni kosmicznej. Pierwsze powietrzne podróże zwierząt z wykorzystaniem zdobyczy techniki rozpoczęły się w XVIII wieku, a loty rakiet ze zwierzętami na pokładzie odbywały się już 150 lat przed wysłaniem Łajki.

Wiki
Popularne pytania
Jak starożytni Grecy postrzegali ogolonych mężczyzn?
Jak poprawnie wymówić nazwę francuskiego sklepu "Carrefour"?
Czy w trybie samolotowym smartfon ładuje się szybciej?
Na którym miejscu w Europie znalazła się Polska pod względem kradzieży w sklepach?
Jak pierwotnie nazywał się Sherlock Holmes?
Dzięki jakiemu wydarzeniu powstał YouTube?
Co sprawia, że planety są okrągłe?
Który z polityków powiedział, że "Polskę trzeba załatwić"?
Czy warszawskie metro może pełnić rolę schronu?
Co to jest?
Ile kilogramów mięsa potrzebuje dziennie samica lwa, aby przeżyć?
Czy choroby wątroby widać na skórze?
Czy w latach 1934-1975 w Szwecji wysterylizowano 63 tys. osób?
Czy miody można podzielić na mniej i bardziej zdrowe?