logo
historia

"Gibraltar ’43. Zamach czy wypadek - tajemnica śmierci gen. Sikorskiego", dyskusja z cyklu "Między swastyką a czerwoną gwiazdą"

 

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Gibraltar ’43. Zamach czy wypadek - tajemnica śmierci gen. Sikorskiego" - dyskusja z cyklu "Między swastyką a czerwoną gwiazdą".
Okoliczności katastrofy, w której zginął generał Władysław Sikorski, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie, od początku budziły wątpliwości. Nie wiadomo, jaka była przyczyna zablokowania sterów samolotu ani ile osób poniosło śmierć – lista pasażerów zaginęła, podobnie jak zdjęcia wykonane tuż po wypadku. Przeprowadzona w 2008 r. ekshumacja i trwające do 2013 r. śledztwo IPN nie potwierdziły, lecz także nie wykluczyły tezy o sabotażu. Czy tajemnicę Gibraltaru kiedykolwiek uda się wyjaśnić?
Będą o tym dyskutować goście Piotra Zychowicza: dr hab. Tomasz Konopka z Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prokurator Dariusz Psiuk z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.