logo

zwierzęta
Które koty polują w stadach?

Które koty polują w stadach?
Z kotowatych w stadzie żyją jedynie lwy. Co prawda koty domowe bawią się razem, śpią, czy domagają się jedzenia, to jednak trudno to nazwać życiem w stadzie. Do tego stopnia są „mało stadne”, że po wspólnym terytorium samce starają się chodzić tylko wtedy, kiedy wiedzą, że nie spotkają tam innego kota. Jeśli dojdzie do spotkania może dojść również do walki.
W przypadku lwów sytuacja jest zupełnie inna. Stado lwów składa się ze spokrewnionych samic i ich młodych. Oprócz tego w skład stada wchodzi jeden samiec lub nieliczna grupa (od dwóch do czterech). W sumie takiej rodzinie jest od 2 do 12 dorosłych osobników. Liczebność stada uzależniona jest od dostępności pokarmu. W stadzie do utrzymania porządku potrzebna jest hierarchia, na czele stada zawsze stoją samce. Jeśli przewodzący samiec przegra walkę o dominację musi opuścić stado bez możliwości powrotu.
Polowanie lwów polega na wytropieniu zdobyczy, a następnie nagonieniu w zastawioną pułapkę. Choć polują głównie samice, to w przypadku wyprawy na duże zwierzęta np. bawoły, dołączają się również samce. Główna rola samców to przede wszystkim ochrona terytorium i zapładnianie samic. Oczywiście stadne polowania nie są regułą, samice czasami polują samotnie, jednak tego typu polowania mają zdecydowanie mniejszą skuteczność niż te odbywające się w grupach.
Popularne pytania
Jaką rozpiętość skrzydeł miał największy z latających dinozaurów?
Ile wynosi średnia życia w Japonii?
Z jaką prędkością może lecieć mucha?
Ile kosztowała Amerykanów wojna w Iraku?
Dlaczego powstał internet?
Czy alkohol pomaga lepiej zapamiętywać?
Co znajduje się na zdjęciu?
Kto pije więcej alkoholu młodzi czy starsi?
Czy składki ZUS są naszą własnością?
Czy protokół https oznacza, że nasze połączenia są bezpieczne?
Z czego składa się sos tabasco?
Z ilu sekund składa się jeden dzień?
Kto zdradza najczęściej?
W jaki sposób sprawdzić, który użytkownik ostatnio logował się na komputerze?