logo

historia, 1940
Ludobójstwo i deportacja ludności polskiej w głąb Rosji, 1939-1941

Ludobójstwo i deportacja ludności polskiej w głąb Rosji, 1939-1941
Zajęcie blisko połowy terytorium II RP przez współpracujący z III Rzeszą ZSRR spowodowało zastosowanie wobec wszystkich zamieszkujących te obszary narodów zasady zbiorowej odpowiedzialności. Pierwszych obywateli polskich, blisko 55 000 uchodźców z centralnej i zachodniej Polski, wysiedlono już w październiku 1939 r. Przesiedlono ich do wschodnich obwodów Białoruskiej i Ukraińskiej SRR, w ramach tzw. rozładowywania miast kresowych. Przesunięcia „bieżeńców”, bo tak w terminologii NKWD określano polską ludność uchodźczą, głównie Żydów, która znalazła się w sowieckiej strefie okupacyjnej, odbyły się zanim oficjalnie podjęto uchwałę o przyłączeniu ziem tzw. Zach. Białorusi i Zach. Ukrainy do ZSRR. W grudniu 1939 władze radzieckie podjęły ostateczną decyzję o przystąpieniu do usuwania niepewnego politycznie elementu z zajętych obszarów. 5 grudnia 1939 RKL ZSRR podjęła uchwałę nr 1001-558 ss o wysiedleniu osadników i służby leśnej z zach. obw. Białoruskiej i Ukraińskiej SRR. Kilka dni później dyrektywy Ł. Berii nałożyły na przyszłych szefów operacji Ł. Canawę (Lud. Kom. Spraw Wewn. BSRR) i I. Sierowa (Lud. Kom. Spraw Wewn. USRR) obowiązek przeprowadzenia specjalnych spisów rodzin podlegających deportacji. 29 grudnia 1939 RKL ZSRR zatwierdziła Instrukcję LKSW ZSRR o porządku przesiedlania polskich osadników z zachodnich obwodów USRR i BSRR, oraz Regulamin osad specjalnych i zasady zatrudniania osadników wysiedlanych z zachodnich obwodów USRR i BSRR.
Rampa załadowcza z oryginalnym parowozem i typowymi wagonami składu zsyłkowego na Syberię - ekspozycja w CEiPR w Szymbarku
Pierwsza deportacja miała miejsce 10 lutego, kolejne 13-14 kwietnia oraz w okresie maj-lipiec 1940 roku. Ostatnia odbyła się w maju i czerwcu 1941, tuż przed atakiem Niemiec na ZSRR. Pierwsze trzy dzielił przedział dwóch miesięcy niezbędny na dojazd przygotowanych wcześniej składów z zesłańcami do miejsc przymusowego ich osiedlenia i powrót po nową grupę. W tym czasie przygotowywano wszystkie niezbędne rozkazy i plany odnośnie przebiegu akcji i miejsc rozlokowania kolejnych kontyngentów. Przeciętny skład składać się miał z 55 wagonów towarowych do przewozu ludności, 1 osobowego dla konwoju, 4 towarowych do przewozu cięższego bagażu oraz 1 sanitarnego. W jednym wagonie (dwuosiowym) teoretycznie powinno jechać nie więcej niż 25-30 osób. Tak więc typowy transport obejmować winien ok. 1200-1500 osób. Z każdym transportem winien też jechać poza konwojem felczer i dwie pielęgniarki, zaś podczas drogi codziennie konwój winien wydać deportowanym jeden gorący posiłek i 800g chleba na osobę. Jednak wszystkie te zarządzenia pozostały jedynie na papierze, a warunki jazdy zależały wyłącznie od dobrej woli wojsk konwojujących.

Wiki
Popularne pytania
Czy są ludzie, którzy chcą pozbyć się np. własnej nogi?
Które z wymienionych ryb zamieszkują Bałtyk: morszczuk, mintaj, halibut, panga, łosoś, kargulena?
Co się stało ze złotem Banku Polskiego po II wojnie światowej?
W którym unijnym kraju żyje najwięcej niedźwiedzi?
Czy rekiny żyją w stadach?
Ile osób ściągało na maturze 2014 roku?
W którym kraju w Europie jest największy procent katolików?
Czy u roślin występują nowotwory?
Jakie były cele I wojny dla europejskich mocarstw?
W którym europejskim kraju po raz pierwszy na większą skalę zaczęto robić odzież z ludzkiej skóry, a z ciał mydło?
Którego hasła nie ma w Wikipedii: aktorki pornograficzne czy noblistki?
Czy w Tatrach istnieją lodowce?
Z jakiego wspomagającego napoju korzystali gladiatorzy w starożytnym Rzymie?
Jaka kara może grozić rowerzyście w Polsce za jazdę bez trzymanki?