logo

historia, 1942
Rumuńscy żołnierze idą do sowieckiej niewoli w wyniku operacji Uran (Bitwa o Stalingrad).

Rumuńscy żołnierze idą do sowieckiej niewoli w wyniku operacji Uran (Bitwa o Stalingrad).
Operacja Uran – okrążenie wojsk niemieckich podczas Bitwy stalingradzkiej w czasie II wojny światowej. Atak został rozpoczęty 19 listopada 1942 roku z dwóch stron i zakończył się spotkaniem w mieście Kałacz nad Donem.
Do okrążenia przygotowywano się bardzo starannie. Józef Stalin został przekonany do wydania A. Wasilewskiemu wszelkich środków, których potrzebował. Operację stalingradzką opracował pułkownik Potapow a dowodził nią gen. płk Wasilewski.
Kiedy siły niemieckie zostały skoncentrowane pod Stalingradem, dowództwo radzieckie zdecydowało się na okrążenie z dwóch powodów: zaatakowania słabszych odcinków frontu utrzymywanych przez niedostatecznie uzbrojone armie rumuńskie, oraz zapobieżenia wcześniejszej interwencji jednostek 6 Armii.
Utrzymanie tajemnicy było niespodziewanie skuteczne; częściowo dzięki radzieckim działaniom odwracającym uwagę, a częściowo przez niemiecki sceptycyzm dotyczący możliwości Armii Czerwonej do przeprowadzenia tak ambitnej operacji.
Opór armii rumuńskich został pokonany pierwszego dnia operacji. Wówczas to siły radzieckie szybko posuwały się w stronę Kałacza. Na linii natarcia nie było żadnych znaczących wojsk niemieckich, więc natarcie prowadzone z północy i z południa zakończyło się po czterech dniach spotkaniem obu grup armii.
Ponad ćwierć miliona żołnierzy Państw Osi zostało odciętych od źródeł zaopatrzenia akurat w momencie rozpoczęcia się srogiej zimy. Sytuacja Niemców pod Stalingradem była zła. 22 listopada Generał Paulus wysłał telegram do A. Hitlera mówiący, że 6 Armia została okrążona. Hitler zabronił Paulusowi prób wyrwania się z okrążenia. Tak więc 6 Armia powoli traciła siły przez ciągłe ataki Armii Czerwonej, głód oraz mróz.
Dowódca Luftwaffe Hermann Göring obiecał dostarczać okrążonym wojskom: żywność, broń, amunicję, oraz leki drogą powietrzną, jednak te obietnice zdecydowanie przekroczyły możliwości Luftwaffe i Bitwa stalingradzka szybko zaczęła zmierzać w kierunku klęski Niemców. Wiele samolotów użytych do transportu zaopatrzenia zostało bezpowrotnie straconych.
2 lutego 1943 resztki 6 Armii liczącej wówczas ok. 90 000 żołnierzy poddały się wojskom radzieckim. Operacja została skoordynowana z Operacją Mars pod Moskwą.

Wiki
Popularne pytania
Co znajduje się na zdjęciu?
W którym roku Krym stał się częścią Rosji?
Co otrzymał ostatni król Rzeczypospolitej za zgodę na I rozbiór?
Ile kosztuje wejście na Mount Everest?
Jak w średniowiecznej Polsce stwierdzano, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka?
Co zrobić, aby pies zachował porządek wokół miski?
Jak szybko biega domowy kot?
Z jaką prędkością owady mogą machać skrzydłami?
Co można wziąć na plażę zamiast ręcznika?
Czy ziewanie ma jakiś związek z ilorazem inteligencji?
Który kraj najbardziej naciskał na stworzenie sojuszu niemiecko-polskiego przed 1939 rokiem?
Co zniknęło z oryginalnego zdjęcia przedstawiającego sowieckich żołnierzy wieszających flagę nad Reichstagiem w 1945 roku?
Co się dzieje z wilkiem w stadzie, który złamał łapę?
Urzędy skarbowe powstały w PRL czy w III RP?