logo

znani-ludzie, 1927
Artur Rubinstein - polski pianista pochodzenia żydowskiego

Artur Rubinstein - polski pianista pochodzenia żydowskiego
Artur Rubinstein (ur. 28 stycznia 1887 w Łodzi, zm. 20 grudnia 1982 w Genewie) – polski pianista pochodzenia żydowskiego.
W swojej ponad 80-letniej karierze pianisty wystąpił ponad 6000 razy. Znany był jako wirtuoz i odtwórca muzyki Chopina, Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Dvořáka, Rachmaninowa i Szymanowskiego. Występował z wieloma uznanymi orkiestrami i dyrygentami oraz grał m.in. z Pablem Casalsem, Jacques’em Thibaud i Romanem Totenbergiem.
Od dziecka przejawiał uzdolnienia muzyczne, już w wieku siedmiu lat wystąpił w koncercie charytatywnym. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał u Adolfa Prechnera w Łodzi. Rodzice, zamożni łódzcy mieszczanie żydowscy, wysłali go do Warszawy, gdzie uczył się u Aleksandra Różyckiego. W 1897 wyjechał do Berlina, gdzie uczył się w Wyższej Szkole Muzycznej, pobierał lekcje gry na fortepianie u Henryka Bartha. Jego opiekunem był dyrektor akademii, Józef Joachim. W czasie studiów wiele koncertował przed berlińską publicznością, debiutował 1 grudnia 1900 w berlińskiej Beethoven-Saal. W kwietniu 1902 koncertował w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego. W 1902, z polecenia Joachima, zaprezentował się Paderewskiemu w Szwajcarii, zyskując jego przychylność i uznanie. W 1904 przeniósł się do Paryża, skąd odbywał liczne tournées po Stanach Zjednoczonych (1906), Europie i Ameryce Południowej. Wielokrotnie koncertował też w Polsce – w Łodzi, Warszawie, Lwowie, Krakowie i Zakopanem.
W 1932 poślubił córkę polskiego dyrygenta, Emila Młynarskiego – Anielę. W 1933 w Buenos Aires w Argentynie urodziła się Eva Rubinstein. W 1939 Rubinsteinowie opuścili Europę i zamieszkali w Stanach Zjednoczonych. W USA koncertował, m.in. na rzecz uchodźców z okupowanej Polski i innych krajów Europy.
W 1945, podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych, wobec braku polskiej flagi, wyraził oburzenie i ostentacyjnie zagrał Mazurka Dąbrowskiego. Występ poprzedził słowami: "W tej Sali, w której zebrały się wielkie narody, aby uczynić ten świat lepszym, nie widzę flagi Polski, za którą toczono tę okrutną wojnę."
i dodał: "A więc teraz zagram polski hymn narodowy."
W 1946 otrzymał obywatelstwo USA. Zmarł 20 grudnia 1982 w Genewie. Urna z popiołem pochowana jest niedaleko Jerozolimy na zboczu góry Orah.
Popularne pytania
Co znajduje się na zdjęciu?
Kiedy Amerykanie po raz pierwszy zaczęli dostarczać duże ilości broni do Europy?
Czy istnieje latarka, która wywołuje biegunkę?
Co oznacza imię “Racisław”?
Czy siedzący tryb życia ma wpływ na starzenie?
Czy Nowy Jork był stolicą USA?
O co walczyły pierwsze organizacje gejowskie?
Czy picie alkoholu skraca czy przedłuża życie?
Ile rzek płynie w Arabii Saudyjskiej?
Czy statystycznie wynik rzutu monetą wynosi 50/50 dla orła i reszki?
Ile alkoholu musi mieć trunek, aby zgodnie z prawem UE został uznany za wódkę?
Czy łabędzie mają zęby?
Kto nie mógł wchodzić na górę Fudżi?
Ile kilogramów waży Ziemia?