logo
ludzie, 1988

Hugh Jackman – australijski aktor

 
Hugh Jackman – australijski aktor

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Hugh Jackman (ur. 12 października 1968 w Sydney) – australijski aktor. Hugh Jackman dopiero po ukończeniu studiów dziennikarskich zainteresował się aktorstwem. Początkowo grywał w teatrze. Z czasem przyszły ciekawe propozycje z telewizji. Na planie serialu Correlli (1995), poznał swoją przyszłą żonę – Deborrah-Lee Furness. Pobrali się w 1996 roku, a w maju 2000 adoptowali syna – Oscara Maximilliana. Para ma również córkę Avę urodzoną w 2006 roku, którą również adoptowali.
Do 2000 roku był znany tylko w Australii. Dopiero rola Wolverine'a w hicie Bryana Singera X-Men otworzyła mu drzwi do kariery w Hollywood. Docenione przez publiczność przedstawienie jednego z najbardziej popularnych superbohaterów komiksowych sprawiło, że Jackman został zauważony i jego kariera rozwinęła się. Zagrał m.in. w takich produkcjach jak: Serce nie sługa, Kate i Leopold, Kod dostępu, Van Helsing, X-Men 2 i X-Men: Ostatni bastion. Kreacja jaką stworzył w adaptacjach komiksu Stana Lee zachęciła producentów do nakręcenia kolejnych części przygód słynnych mutantów, oraz osobnych filmów opowiadających o przygodach Wolverina.
Równolegle z karierą filmową rozwijał swoją karierę jako aktor musicalowy. W 1996 zagrał rolę Gastona w musicalowej wersji "Pięknej i Bestii", niedługo potem otrzymał główną rolę w australijskiej produkcji „Sunset Boulveard”. Przełomem okazała się jednak rola, którą zagrał na West Endzie – Curly McLain w musicalu „Oklahoma!”, który w 1998 roku był w Londynie wielkim hitem. W roku 2004 zagrał główną rolę w musicalu „Boy from OZ” opowiadającym o życiu australijskiego piosenkarza i autora piosenek Petera Allena. Jackman otrzymał za tę rolę nagrodę Tony w 2005 (główna rola męska). Nagrodzony został też jego występ jako gospodarza ceremonii rozdania nagród Tony w 2005 roku, za który dostał w tym samym roku Emmy za najlepsze jednorazowe poprowadzenie gali bądź programu rozrywkowego. W 2009 roku poprowadził 81. ceremonię wręczenia Oscarów.
We wrześniu 2011 zapowiedziano jego udział w ekranizacji musicalu Les Misérables. Za rolę Jean Valjeana w 2013 roku został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy.