logo

transport, 1963
Corvette Stingray Split Window Coupe

Corvette Stingray Split Window Coupe
Za powstanie Corvetty odpowiada Harley Earl, miłośnik samochodów sportowych. Oglądając żołnierzy wracających do domu po II wojnie światowej w Jaguarach czy Alfach Romeo wpadł na pomysł stworzenia Corvetty. Nazwę Corvette wymyślił Myron Scott, zainspirowała go nazwa z małych statków fregatowych, które potrafiły szczególnie szybko manewrować. Pierwotnie Corvette produkowano w Michigan, jak również w Missouri, jednak od trzeciej generacji (C3) wytwarzane są w Bowling Green w Kentucky. Chevrolet Corvette C1 pojawił się po raz pierwszy w 1953 roku jako dwuosobowy kabriolet, a właściwie roadster. Nadwozie wykonane z tworzywa sztucznego osadzono na stalowej ramie.
Chevrolet Corvette C2 został zaprezentowany w 1962 roku. Po raz pierwszy wraz z nową generacją pojawiła się wersja: Corvette Sting Ray. Zmodyfikowano ramę, aby była lżejsza, przednie zawieszenie, ale przede wszystkim całkowicie zmieniono nadwozie, które miało przypominać wyglądem rekina. Z dwóch wersji, kabriolet i fastback coupé, to ta druga wzbudza największe zainteresowanie i jest jednocześnie jednym z najbardziej poszukiwanych modeli Corvette w historii tego modelu. Powodem jest tylna panoramiczna szyba a w zasadzie dwie szyby przedzielone środkowym słupkiem, przez który przechodzi przetłoczenie, idące wzdłuż całego samochodu, imitujące kręgosłup „bestii”. Ze względów bezpieczeństwa nakazano firmie rezygnację z tego słupka i model na rok 1964 posiada już jednolitą panoramiczną szybę bez charakterystycznego słupka. Do napędu posłużył silnik 327 V8 o mocy 365 KM. W roku 1966 zastosowano silnik 427, z serii zwanej big-block, o mocach 425–435 KM.
W ciągu 5 lat produkcji wyprodukowano 117 964 egzemplarze pojazdu.
Chevrolet Corvette C3 pojawił się w 1967 roku. W pierwszym sezonie nie był on w jakikolwiek sposób oznaczony, lecz już w 1969 powrócono do nazwy Stingray, jednak pisanej teraz razem. Podstawę stylistyczną stanowił prototyp Mako Shark II. Podstawę napędu stanowił silnik 327 V8 o mocy 350 KM. W 1970 roku w życie weszła ustawa o czystym powietrzu, narzucająca producentom ograniczenia emisji substancji szkodliwych. W ten sposób na przeszło dwadzieścia lat skończył się wyścig mocy. Następnie kryzys paliwowy spowodował obniżanie mocy w stosowanych silnikach, która spadła do 180 KM w silnikach L48 V8 w latach 1976–1979. Ponownie ze względów bezpieczeństwa w 1975 roku zakończono produkcję roadstera. W 1978 roku nastąpił pierwszy poważny facelifting. Zamiast pionowej tylnej szyby osłoniętej po bokach słupkami, pojawiła się duża panoramiczna szyba.
W ciągu 14 lat produkcji wyprodukowano 542 741 sztuk pojazdu.
Popularne pytania
Mieszkańcy którego kraju statystycznie czytają najwięcej książek?
Co oprócz genów i diety decyduje o tym, że dożyjemy 100 lat?
Czy srebro ma właściwości bakteriobójcze?
Co oznacza imię Jagoda?
Dlaczego coraz mniej słoni posiada kły?
Dlaczego niektórzy kichają na widok słońca?
Które państwo jako pierwsze emitowało na masową skalę banknoty?
Co oznacza, jeśli kobieta przeczesuje sobie włosy dłońmi?
Jak kulturalnie kichnąć w towarzystwie?
Które obrażenia podczas skoku na bungee są najczęstsze?
Kiedy Wojsko Polskie zakończyło walki z Rosjanami po ataku Armii Czerwonej 17.09.1939?
Jak jest po niemiecku “spie*dalaj”?
Gdzie miało powstać państwo żydowskie jeszcze podczas II wojny światowej?
Czy "świeże" pieczywo w supermarkecie jest zdrowe?