logo

zdrowie-medycynaJak działa lek przeciwbólowy?

Jak działa lek przeciwbólowy?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Uszkodzona tkanka wywołuje produkcję hormonu - prostaglandyny, który wywołuje stan zapalny. W wyniku stanu zapalnego napływają białe ciałka krwi (neutrofile), które wzmagają produkcję prostaglandyn. Nocyreceptory (receptory bólu) wysyłają sygnały do rdzenia kręgowego, w rdzeniu wytwarzane są neuroprzekaźniki, które wysyłają informacje do mózgu.
Leki przeciwbólowe blokują produkcję prostaglandyn (hamują produkcję cyklooksygenazy, enzymu niezbędnego do ich syntezy), blokując przy tym receptory bólowe. Warto wiedzieć, że część produkowanych prostaglandyn ma działanie dobroczynne dla organizmu (np: są odpowiedzialne za wydzielanie śluzu chroniącego żołądek), a jedynie część uczestniczy w rozwoju stanu zapalnego i powstawaniu bólu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne i aspiryna zmniejszają niestety stężenie wszystkich, nie tylko tych odpowiedzialnych za stan zapalny prostaglandyn, dodatkowo działają szkodliwie na żołądek (podrażniają go, upośledzają wydzielanie śluzu chroniącego żołądek). Jest to ważna informacja szczególnie dla osób chorych na wrzody! Warto wiedzieć, że popularny paracetamol nie hamuje syntezy prostaglandyn, jednak ma bardzo słabe działanie przeciwzapalne, działa przede wszystkim na układ centralny.
Popularne pytania
W jakim kraju komornik może odebrać dłużnikowi również domowego zwierzaka np. kota czy psa?
Co oznacza K+M+B pisane na drzwiach po kolędzie?
Co musiał zrobić ukrywający się w Danii Żyd, aby uniknąć deportacji do obozu śmierci?
Jak długo żyją psy?
Czy śmigus-dyngus ma tradycję chrześcijańską czy pogańską?
Jak należy głaskać, by doznania były największe?
Jaką nazwę nosiły Katowice w okresie od 9.03.1953 do 20.12.1956?
Do czego Rosjanie wykorzystywali polski romantyzm?
Ile średnio waży pierś kobiety?
Czy woda w naturze może mieć kolor czerwony?
Czy można by było pojechać samochodem Formuły I po suficie tunelu?
Po czym poznać, że mężczyzna ma wysoki poziom testosteronu?
Czy Napoleon Bonaparte był Włochem, Francuzem czy Austriakiem?
Czy Niemcy we wrześniu 1939 roku złamali polskie szyfry?