logo
historia

Kraje, których przedstawiciele odwiedzili Cicernakaberd, kompleks poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian 1915 roku.

 
Kraje, których przedstawiciele odwiedzili Cicernakaberd, kompleks poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian 1915 roku.

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Cicernakaberd wymowa i (orm. „Twierdza Jaskółki” Ծիծեռնակաբերդ) – kompleks pomnikowy w Erywanie, poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian 1915 roku. Znajduje się na wzgórzu o tej samej nazwie.
Corocznie w dniu 24 kwietnia pomnik staje się miejscem uroczystości poświęconych pamięci ofiar ludobójstwa.
Ludobójstwo Ormian 1915 roku przez wiele dziesięcioleci nie zostało upamiętnione pomnikiem. Dopiero manifestacje ludności Erywania w pięćdziesięciolecie zbrodni w roku 1965 zmusiły władze radzieckiej Armenii do wzniesienia pomnika – miejsca pamięci narodowej Ormian żyjących w ojczyźnie i w diasporze.
Na miejsce budowy kompleksu pomnikowego wybrano wzgórze Cicernakaberd wznoszące się nad rzeką Hrazdan. Na konkurs rozpisany w marcu 1965 nadesłano 78 projektów, z których wybrano cztery do finałowej selekcji. Ostatecznie zwyciężył projekt architektów Kałaszjana i Chaczatrjana.
Budowa trwała dwa lata, niektóre elementy powstawały do połowy lat 90. XX wieku.
Pomnik składa się z trzech elementów: obelisku o wysokości 44 metrów, dwunastu pochylonych pylonów otaczających kręgiem wieczny ogień oraz ściany pamięci o długości stu metrów z nazwami miejscowości, z których pochodziły ofiary ludobójstwa. Na odwrocie ściany umieszczono tablice poświęcone politykom, którzy protestowali przeciwko ludobójstwu, jak Franz Werfel, Henry Morgenthau, Fridtjof Nansen i papież Benedykt XV.
W 1995 otwarto muzeum ludobójstwa (architekci Kałaszjan i Mkrtczjan, rzeźbiarz Arakeljan) o dwóch podziemnych kondygnacjach o powierzchni 2000 m². Muzeum ukryte jest w zboczu wzgórza. W muzeum znajduje się sala widowiskowa imienia Komitasa o 170 miejscach. W setną rocznicę ludobójstwa w Muzeum otwarto nową wystawę stałą.
W pobliżu muzeum przebiega parkowa aleja, przy której sadzone są drzewa upamiętniające ofiary zbrodni.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cicernakaberd