logo

człowiekAmerykańska sieć kolejowa Amtrak

Amerykańska sieć kolejowa Amtrak

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Amtrak – operator pociągów pasażerskich w Stanach Zjednoczonych, działający od 1 maja 1971. Nazwa pochodzi od połączenia słów American i track (tor). Nominalnie jest zwykłym przedsiębiorstwem, oficjalnie zwanym National Railroad Passenger Corporation, jednak pakiet kontrolny jego akcji należy do amerykańskiego rządu federalnego. Pewna część akcji należy do tych regionalnych linii kolejowych które przekazały firmie swoje serwisy pasażerskie w momencie jej powstania.

Obecnie Amtrak ma około 18 tys. pracowników. Długość szlaków obsługiwanych przez pociągi wynosi 21 tys. mil (na torach będących własnością innych przedsiębiorstw kolejowych). System służy około 500 miejscowościom w 46 stanach, jak również pewnej liczbie miast w Kanadzie. W roku fiskalnym 2011 Amtrak przewiózł rekordową liczbę 30,2 milionów pasażerów.
Przedsiębiorstwo zostało stworzone by uratować amerykański system kolei pasażerskich przed likwidacją. W latach przed jego powstaniem rozwój transportu lotniczego i drogowego w Stanach Zjednoczonych drastycznie zmniejszył dochodowość dalekobieżnych pociągów pasażerskich, tak więc prywatne przedsiębiorstwa wolały przestawić się w całości na obsługiwanie dochodowych pociągów towarowych. Amtrak miał za zadanie przejąć przewozy pasażerskie od kolei prywatnych i utrzymać minimalny system kolei pasażerskich na całym obszarze Stanów Zjednoczonych. W całej swojej historii Amtrak nie przyniósł jeszcze zysku i może funkcjonować tylko dzięki dotacjom rządu federalnego.
Stworzony system jest dużo mniej rozwinięty niż systemy w Europie i w wielu innych częściach świata. Gęstość linii i częstotliwość kursowania pociągów jest niska. Pewnym wyjątkiem są połączenia na gęsto zaludnionym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w korytarzu Northeast Corridor Waszyngton – Nowy Jork – Boston. Na tym szlaku jeżdżą najnowocześniejsze pociągi Amtraku, wysoprędkościowe składy Acela Express – w 2005 serwis ten był zawieszony na kilka miesięcy z powodu wykrycia pęknięć w hamulcach wagonów.
Nie wszystkie pociągi pasażerskie w USA są obsługiwane przez Amtrak – w gęsto zaludnionych częściach kraju i w okolicach dużych metropolii większa część przewozów pasażerskich obsługiwana jest przez przewoźników prywatnych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amtrak
Popularne pytania
Jak szybko sprawdzić swój zmysł smaku?
Gdzie działają automaty ze święconą wodą?
Skąd się bierze homoseksualizm?
Co zawiera więcej witaminy C - papryka czy cytryna?
Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie?
Ile skarpet można powiesić na lince do prania?
Czy ćwiczenia dla kulturystów są dobre dla początkujących?
Jak wysoki może być człowiek?
Kto wynalazł krzesło elektryczne?
Czy ropucha olbrzymia wytwarza substancję wywołującą u ludzi halucynacje?
Kto to jest Nerd?
Która z cywilizacji stworzyła najdłużej istniejące państwo w dziejach ludzkości?
Jak ożywić lekko wysuszone owoce i warzywa?
W których państwach w Europie dzieci otrzymują najwyższe kieszonkowe?