logo
ludzie, 1961

Królowa Elżbieta II podczas wizyty w Indiach (Waranasi dawniej Benares).

Królowa Elżbieta II podczas wizyty w Indiach (Waranasi dawniej Benares).

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria, ang. Elizabeth Alexandra Mary (ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 (koronowana 2 czerwca 1953), córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon.
Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Gibraltaru, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm. Liczba państw, w których panowała Elżbieta II zmieniała się podczas jej panowania. Wszystkich państw, które uznawały ją za głowę państwa było 33.
Od 9 września 2015 Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, bowiem pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką.

Królowa Elżbieta odbyła wiele podróży zagranicznych. W latach 1953-1954 wyruszyła wraz z mężem w 6-miesięczną podróż dookoła świata, będąc pierwszym monarchą, który tego dokonał. Była również pierwszą królową Australii, Nowej Zelandii i wysp Fidżi, która odwiedziła te państwa. W październiku 1957 udała się z wizytą państwową do USA. Przybyła również do Kanady, gdzie otworzyła sesję parlamentu. Przemawiała również na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W 1959 udała się z kolejną wizytą do Kanady i odwiedziła Stany Zjednoczone. Pożegnalny obiad zjadła w kanadyjskiej ambasadzie w Waszyngtonie w towarzystwie prezydenta Eisenhowera. W lutym 1961 odwiedziła Ankarę, będąc gościem prezydenta Turcji Cemala Gürsela. Później odbyła pierwszą wizytę w Indiach i Pakistanie. Odwiedziła większość europejskich krajów i wiele pozaeuropejskich. USA odwiedziła jeszcze w 1976, gdzie wzięła udział w uroczystościach u boku prezydenta Geralda Forda. Ponownie odwiedziła USA w 1991 na zaproszenie George’a H.W. Busha. Podczas tej wizyty była pierwszym brytyjskim władcą, który uczestniczył w obradach Kongresu. Stany Zjednoczone odwiedziła także w maju 2007 za prezydentury George’a W. Busha. W marcu 1996 przybyła do Polski na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_II
Popularne pytania
Jak można powstrzymać ziewanie?
Czy dobrze jest dla wzroku, gdy światło pada na ekran komputera?
Który pracownik jest wydajniejszy: stacjonarny czy pracujący zdalnie w domu?
Gdzie żyje statystycznie największy odsetek ludzi z depresją?
Gdzie pierwotnie miała stanąć Statua Wolności?
Czy dzieci karmione piersią mają niższy iloraz inteligencji?
Człowiek więcej wytrzyma bez jedzenia czy snu?
Dlaczego Polacy wysyłają coraz mniej SMS-ów?
Na co jest dobry cynamon?
Czy podczas II wojny zginęło więcej cywili Żydów czy Chińczyków?
Co to jest?
Jaki procent kobiet woli mieć w pracy za szefa mężczyznę niż inną kobietę?
Któremu państwu Polska zawdzięcza swoją niepodległość w 1918 roku?
Twarz podparta z boku jedną dłonią włożoną w drugą oznacza ....