logo

człowiek, 1961
Królewna Śnieżka - jedna z atrakcji Disneylandu na początku lat 60-tych.

Królewna Śnieżka - jedna z atrakcji Disneylandu na początku lat 60-tych.
Królewna Śnieżka (niem. Schneewittchen) – ludowa baśń niemiecka. Po raz pierwszy spisana i opublikowana przez braci Grimm w zbiorze Baśni w 1812 roku (tom 1, nr 53).
Na życie pięknej królewny dybie zła macocha-czarownica, zazdrosna o jej urodę. Początkowo każe ją zabić myśliwemu, a na dowód wykonania rozkazu pokazać jej serce. Myśliwy lituje się nad dziewczyną i zostawia ją w lesie, dostarczając na zamek serce zająca. Śnieżka znajduje w lesie domek, należący do krasnoludków i zamieszkuje z nimi. Zła macocha dowiaduje się jednak, że Śnieżka żyje i, zmieniając postać, trzy razy usiłuje ją zabić. Za pierwszym razem ofiarowuje dziewczynie gorset (lub pas), którym próbuje ją udusić, za drugim daje jej zatruty grzebień. Dwukrotnie przybycie krasnoludków ratuje królewnę, jednak za trzecim razem Śnieżka zjada połowę zatrutego jabłka. Zrozpaczone krasnoludki, myśląc, że nie żyje, układają ją w szklanej trumnie. Przejeżdżający nieopodal książę, zachwycony urodą dziewczyny, błaga, by krasnoludki podarowały mu ciało Śnieżki. Podczas poruszenia trumny Śnieżce wypada z ust zatruty kawałek jabłka i budzi się ona do życia. Książę natychmiast się jej oświadcza. Zła macocha zostaje zaproszona na ich wesele, gdzie przerażona przekonuje się, że młoda królowa jest jej pasierbicą. Za próby zabójstwa zostaje skazana na tańczenie w rozżarzonych, żelaznych butach, dopóki nie padnie martwa.
W pierwszej wersji wydanej przez Grimmów czarnym charakterem była zazdrosna matka Śnieżki. Uważa się, że zmiana w późniejszych wersjach na macochę miała służyć stonowaniu tej historii.
U Grimmów dowodem na śmierć Śnieżki, który ma przynieść myśliwy, są płuca i wątroba, zastąpione przez litościwego mężczyznę wnętrznościami dzika. W filmie Disneya, a także w niektórych tłumaczeniach, płuca i wątroba zostały zastąpione sercem, a dzik zającem.
Często spotykane jest też nieco odmienne zakończenie, spopularyzowane przez film Disneya, w którym Śnieżkę ożywia pocałunek księcia – prawdopodobnie wzorowane na Śpiącej królewnie.

W baśni Braci Grimm nie pojawiają się imiona krasnoludków, są one wymyślone przez wytwórnię Disneya, a są one następujące:
Mędrek
Gburek
Apsik
Wesołek
Śpioszek
Gapcio
Nieśmiałek

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lewna_%C5%9Anie%C5%BCka
Popularne pytania
Ile w Polsce mieszka osób o nazwisku “Czarnuch”?
Czy żurawie zimują w Polsce?
Czy bielik jest błędnie uważany za orła, podczas gdy faktycznie genetycznie bliżej mu do bocianów niż orłów?
Której rasy psy są podobne do małych niedźwiadków polarnych?
Co oznacza imię “Basia”?
Czy w Tajlandii jedzenie widelcem uznawane jest za niegrzeczne?
Jak się pisze: aha czy acha?
Czy bakterie mogą wywołać u człowieka depresje?
Który kraj był największym właścicielem burdeli w historii świata?
Dlaczego Sony PlayStation nazywa się PlayStation?
Z ilu atomów składa się ciało ludzkie?
Ile jest wart polski rynek napojów bezalkoholowych?
Która polska moneta ma większą średnicę 5 groszówka czy 20 groszówka?
Jaki ciężar jest w stanie podnieść dorosły goryl?