logo

człowiek, 1946
Nietypowa mapa Australii z połowy XX wieku.

Nietypowa mapa Australii z połowy XX wieku.
Australia (ang. Australia, /ɒˈstreɪliə/), Związek Australijski (ang. Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata - Australię, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. To jedyny kraj na świecie, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Jest szóstym pod względem powierzchni i pięćdziesiątym drugim pod względem liczby ludności państwem świata.
Australia jest krajem wysoko rozwiniętym, ze społeczeństwem wielokulturowym. W porównaniu z innymi państwami, wskaźnik rozwoju społecznego (uwzględniający jakość życia, opiekę zdrowotną, przeciętną długość życia, poziom wykształcenia, swobodę działalności ekonomicznej, wolność osobistą i prawa polityczne) Australii jest bardzo wysoki i według danych na rok 2014 znajduje się ona na 2. miejscu po Norwegii. Miasta australijskie są w światowej czołówce w dziedzinie życia kulturalnego.
Australia jest członkiem ONZ, Wspólnoty Narodów, G20, OECD, ANZUS, APEC, Pacific Islands Forum oraz WTO.
Australia to szósty pod względem wielkości kraj świata, położony na kontynencie australijskim będącym najmniejszym spośród wszystkich kontynentów. Najgęściej zaludnione jest wschodnie i południowo-wschodnie wybrzeże. Australia leży na półkuli południowej i wschodniej. Jest to jeden z najbardziej płaskich kontynentów ze średnią wysokością 330 m. Obszar pustynny zajmuje powierzchnię większą niż na jakimkolwiek innym kontynencie; 2/3 powierzchni leży w klimacie suchym lub półsuchym. Linia brzegowa Australii jest mało rozwinięta, wzdłuż całego wybrzeża o długości 19 tys. km napotkać można jedynie dwie duże zatoki: Zatokę Karpentaria i Wielką Zatokę Australijską. Najwyższy szczyt Góra Kościuszki odkryty, zdobyty i nazwany przez Pawła Edmunda Strzeleckiego wznosi się na wysokość 2228 m n.p.m.
Nazwa Australia odnosząca się do kontynentu pochodzi od określenia Terra Australis, czyli Ziemia Południowa po łacinie. W dawnej Europie wierzono, że na półkuli południowej znajduje się naprawdę duży kontynent. Ostatecznie, nazwa przypadła o wiele mniejszemu niż zakładano.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Australia
Popularne pytania
Czy treści dla dorosłych ogłupiają?
Co według twórców Unii Europejskiej miało być jej spoiwem?
Na jaką wysokość skacze orka?
Czy telefony komórkowe przyciągają pioruny?
Jak pies szczeka po niemiecku?
Jak długo trwał najdłuższy związek małżeński?
Czego po­trze­bu­je se­kwo­ja, aby otwo­rzyć szysz­ki?
Czy łabędzie mają zęby?
Czy najpierw wchodzimy, czy wychodzimy?
Czy koty należą do najgroźniejszych gatunków inwazyjnych?
Jakie odszkodowania wojenne otrzymała od Niemców Polska po II wojnie światowej?
Jak powstała Moskwa?
Czy wolimy, aby leczyli nas lekarze czy lekarki?
W którym roku spalono ostatnią kobietę uznaną za "czarownicę"?