logo

znani-ludzie, 1985
Indeks śmiertelnie pobitego przez bezpiekę Marcina Antonowicza.

Indeks śmiertelnie pobitego przez bezpiekę Marcina Antonowicza.
Marcin Antonowicz (ur. 22 listopada 1966 w Olsztynie, zm. 2 listopada 1985 w Olsztynie) – polski student, prawdopodobnie zamordowany przez milicjantów w niewyjaśnionych okolicznościach.
W latach 1981-1985 uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Wyróżniał się jako uczeń w chemii, w 1985 był laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej. Jesienią tegoż roku rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Wieczorem 19 października 1985, podczas pobytu w Olsztynie, został wraz z dwoma kolegami zatrzymany przez patrol milicyjny przy ul. Kaliningradzkiej (obecnie Dworcowa). Jako dokument tożsamości okazał legitymację studencką gdańskiej uczelni; wobec związków Gdańska z opozycją demokratyczną, a także w napiętej sytuacji w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, został zabrany do milicyjnego "Stara", a jego koledzy otrzymali polecenie rozejścia się. Kilkanaście minut po zatrzymaniu Antonowicz został znaleziony na ulicy w ciężkim stanie, nieprzytomny, z krwiakiem mózgu. Według oficjalnej wersji podawanej przez władze rządowe wyskoczył z samochodu. Zmarł kilkanaście dni później w olsztyńskim szpitalu, nie odzyskawszy przytomności.
W powszechnej opinii mieszkańców Olsztyna Antonowicz został skatowany przez milicjantów. Jego pogrzeb 6 listopada 1985 zgromadził kilkanaście tysięcy osób, które przemaszerowały ulicami miasta. W czasie uroczystości odczytano m.in. list Lecha Wałęsy, przemawiał również rektor Uniwersytetu Gdańskiego Karol Taylor, który wkrótce stracił stanowisko za domaganie się ukarania sprawców. Rzeczywistych sprawców nie ustalono, śledztwo zostało umorzone, a Antonowicz figuruje na liście domniemanych ofiar milicjantów z okresu stanu wojennego i kolejnych lat.
W grudniu 2004 imię Marcina Antonowicza nadano ulicy w olsztyńskiej dzielnicy Jaroty. W październiku 2006 odsłonięto poświęconą Antonowiczowi tablicę w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Olsztynie. Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego "Pro Patria" powołało kapitułę, przyznającą stypendia noszące imię Antonowicza dla zdolnej młodzieży, pochodzącej z rodzin niezamożnych i aktywnej w życiu społecznym.
2 października 2007 prezydent Polski Lech Kaczyński przekazał rodzicom Marcina Antonowicza nadany mu pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Order nadany postanowieniem prezydenta RP z 12 sierpnia 2007 wręczył premier Jarosław Kaczyński.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Antonowicz
Popularne pytania
Jak jest po egipsku “Nie mam pieniędzy!”?
Czy w absolutnej ciszy łatwiej się uczyć?
Jaki procent żołnierzy strzelało do wroga podczas II wojny światowej?
Jakie zwierzę miał Mozart?
Dlaczego pies ugniata swoje legowisko?
Dlaczego nie powinno się jeść więcej niż 500 g grzybów tygodniowo?
Kto szybciej umrze z głodu: człowiek chudy czy gruby?
Który zapach najskuteczniej rozbudza nasze zmysły?
Które przyprawy mogą być w nadmiarze szkodliwe?
Czy przeklinanie może być lekiem?
Czy po trzecim rozbiorze Polski Austriacy przerobili Wawel na wielki kurnik?
Czym karmić gołębie?
Jak wyglądałby polski rząd, gdyby Janusz Korwin Mikke wygrał wybory?
W którym wieku najwięcej mężczyzn popełnia samobójstwo?