logo

znani-ludzie, 1976Donald Trump i jego Cadillac

Donald Trump i jego Cadillac
Donald John Trump (ur. 14 czerwca 1946 w Nowym Jorku) – amerykański przedsiębiorca i polityk, miliarder; właściciel licznych nieruchomości komercyjnych w USA, założyciel oraz CEO (chief executive officer) Trump Organization. Prowadził również w USA TV show – The Apprentice, a następnie The Celebrity Apprentice[2]. Kandydat republikanów na prezydenta w wyborach w 2016.
Posiada niemieckich, szkockich oraz szwedzkich przodków. Jego dziadek był pochodzenia niemieckiego i nazywał się Friedrich Drumpf, w wieku szesnastu lat wyemigrował do Ameryki. Był poszukiwaczem złota na Alasce i zmienił nazwisko na Trump. Budował tam sieć restauracji. Majątek po nim przejął ojciec Donalda, Fred, który prowadził przedsiębiorstwo budowlane (był znanym deweloperem zajmującym się obrotem nieruchomościami. ). Fred Trump ożenił się z emigrantką ze Szkocji, z którą miał czworo dzieci: Donalda, Freda Jr., Roberta i Elizabeth.
W chwili rozpoczęcia studiów przez Donalda Trumpa jego majątek obliczany był na około 1 mln dolarów. Trump ukończył kierunek ekonomiczny w Wharton Business School. Uniknął służby wojskowej i wysłania na wojnę w Wietnamie przez orzeczenie o chorej stopie. W swojej działalności biznesowej skupiał się na branży nieruchomości, jego flagową inwestycją były trzy kasyna w Atlantic City (Trump Plaza, Trump Castle, Taj Mahal). Wszystkie trzy zostały zakupione i wykończone dzięki wypuszczanym obligacjom i kilkukrotnie bankrutowały z powodu rosnących kosztów budowy i funkcjonowania, które uniemożliwiały mu odkupienie obligacji. Kasyna Donalda Trumpa znajdowały się w ciągłych kłopotach finansowych niezależnie od koniunktury w tej branży. Rodzinnemu przedsiębiorstwu nadał nazwę The Trump Organization i przeniósł siedzibę na Manhattan.
Przedsiębiorstwo pozostaje własnością rodziny, a w jej zarządzie zasiadają jego dzieci: Ivanka, Donald Jr. i Eric. Jest posiadaczem wielu nieruchomości w Chicago i Nowym Jorku: hoteli, biurowców, kasyn i apartamentowców o szacowanej wartości 410 mln USD. Z ramienia The Trump Organization zarządza ponad 100 przedsiębiorstwami. Posiada liczne hotele, restauracje oraz kasyna na całym świecie, a także penthouse o wartości 90 mln USD i posiadłość Mar-A-Lago w Palm Beach na Florydzie wartą 290 mln USD, gdzie wywiesił sporych rozmiarów flagę Stanów Zjednoczonych, za którą został pozwany do sądu.
W 2015 znajdował się na 405. miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie, według magazynu „Forbes”. Jego majątek szacowano na 4 mld USD.
Był trzykrotnie żonaty. Pierwsze małżeństwo (1977) zawarł z Czeszką Ivaną Zelníčkovą, która stworzyła mu przydomek „The Donald”. Ma z nią dzieci: Erica i Ivankę oraz Donalda Jr. Po rozwodzie poślubił Marlę Maples, z którą ma córkę Tiffany. Po niej z kolei ożenił się z urodzoną w Słowenii modelką Melaniją Knavs (zmieniła nazwisko na Melania Knauss). Ma z nią syna o imieniu Barron.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Donald_Trump
Popularne pytania
Ile kilometrów ma najdłuższy most świata?
Z którego państwa Stalin musiał wycofać swoje wojska po atomowej groźbie USA?
Czy Niemcy chcieli utworzyć Unię Europejską już w 1914 roku?
Jakie polskie akcenty są w najnowszym Bondzie "Spectre"?
Jak długo trwa miłość?
W którym europejskim kraju jest najwięcej gwałtów?
Która pozycja podczas snu jest najpopularniejsza?
Jak powstała Moskwa?
Wyżsi mężczyźni awansują szybciej czy wolniej niż niscy?
Jak działa "śmierdząca bomba"?
Co oznacza słowo "paradygmat"?
Co Niemcy planowali zrobić po wojnie z okupowaną Warszawą?
W którym kraju można studiować porno?
Dlaczego czarnoskórzy mają szerokie nosy?