logo

technika, 1935
Budowa sterowca Hindemburg w Friedrichshafen (Niemcy).

Budowa sterowca Hindemburg w Friedrichshafen (Niemcy).
LZ-129 Hindenburg – niemiecki sterowiec pasażerski, największy w historii (wraz z bliźniaczym LZ-130 Graf Zeppelin II). Zapewniał podróżnym przelot przez Ocean Atlantycki w luksusowych warunkach. Nadano mu nazwę „Hindenburg” na cześć byłego prezydenta Niemiec.
Miał długość 245 m i średnicę 41 m; zawierał 200 000 m³ wodoru w 16 zbiornikach. Napędzały go cztery silniki diesla o mocy 1200 KM każdy. Osiągał prędkość maksymalną 135 km/h.
Hindenburg mógł przewozić 72 pasażerów (50 w rejsie transatlantyckim) oraz 61 osób załogi. Z powodów aerodynamicznych pomieszczenia załogi znajdowały się wewnątrz sterowca, a nie w gondoli pod nim.
Hindenburg był przystosowany konstrukcyjnie do wypełnienia helem, ale z powodu embargo narzuconego przez Stany Zjednoczone (wówczas jedynego producenta helu na świecie) sterowiec został przerobiony na stosowanie wodoru. Nie stanowiło to większego problemu, ponieważ Niemcy miały doświadczenie z użyciem tego gazu. Żeby zapobiec zapaleniu gazu, poszycie sterowca było wykonane z materiału, który zapobiegał wyładowaniom elektrycznym. Na pokładzie sterowca znajdowała się również palarnia (w pomieszczeniu tym utrzymywano nadciśnienie, by zapobiec dostaniu się doń palnego gazu).
Zaletami zastosowania wodoru była jego niska (w porównaniu do helu) cena, a zatem i uproszczenie konstrukcji polegające na tym, że aby obniżyć pułap statku powietrznego, wystarczyło upuścić część wodoru – nie było więc konieczności instalowania skomplikowanych urządzeń do bezstratnego sprężania znacznie droższego helu. Atutem była też większa siła nośna wodoru (dzięki jego mniejszej gęstości), co pozwoliło na zwiększenie liczby kabin pasażerskich w stosunku do prototypu.
Dodatkowym argumentem za użyciem wodoru był fakt, że nigdy wcześniej żaden niemiecki statek powietrzny lżejszy od powietrza nie uległ wypadkowi spowodowanemu łatwopalnością wodoru.

https://pl.wikipedia.org/wiki/LZ_129_Hindenburg
Popularne pytania
Ile komarów musi ugryźć człowieka, aby go zabić?
Jaki procent ludzkiego ciała stanowi woda?
Czy metale “przyciągają” pioruny?
Czy fluor szkodzi?
Która rasa kotów jest najdroższa?
Gdzie szukać diamentów?
Czy picie własnego moczu jest niebezpieczne?
Co było powodem ludobójstwa Ormian?
Jak się pisze “w skład” czy “wskład”?
Pod mikroskopem elektronowym
Czy Dąb Bartek jest najstarszym polskim drzewem?
Który z organizmów żyjących na Ziemi ma największe oczy?
Czy podczas II wojny światowej Wielka Brytania walczyła z Francją?
W jaki sposób jedli starożytni Rzymianie?