logo

historia, 1871
Prusacy w Paryżu świętują zwycięstwo nad Francją.

Prusacy w Paryżu świętują zwycięstwo nad Francją.
Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.
Prusy dążyły do zakończenia zjednoczenia Niemiec pod swoim przewodnictwem, co starała się uniemożliwić Francja. Francuski cesarz Napoleon III Bonaparte zamierzał wzmocnić osłabiony prestiż Cesarstwa Francuskiego, jednak w momencie wybuchu wojny Francja miała najgorsze możliwe warunki do jej prowadzenia. Była izolowana politycznie, a przede wszystkim nie była przygotowana do prowadzenia działań wojennych. Wojsko francuskie było źle dowodzone, gorzej uzbrojone oraz brakowało mu planów strategicznych. Naprzeciw oddziałom francuskim stanęła nowoczesna armia niemiecka, w dodatku świetnie wyszkolona i mobilna.
Do wojny doprowadziła kumulacja kilku czynników: ambicje osobiste, zaborcza polityka, nadmiar pewności siebie i brak poczucia rzeczywistości. Bezpośrednią przyczyną jej wybuchu była próba osadzenia przez Otto von Bismarcka na wolnym tronie Hiszpanii pruskiego księcia – Leopolda von Hohenzollern-Sigmaringen. Francja zamierzała nie dopuścić do uzyskania przez Prusy wpływów w Hiszpanii i w efekcie otoczenia Francji. Natomiast pośrednio wojna była wynikiem toczącej się rywalizacji Francji i Prus o dominację w Europie.
Wojnę zakończono podpisaniem 10 maja 1871 traktatu pokojowego we Frankfurcie. Skutkami wojny dla Francji były wypłata państwu pruskiemu odszkodowania, ostateczne zniesienie monarchii we Francji i ustanowienie republiki oraz utrata bogatych, granicznych krain Alzacji i Lotaryngii, odebranych wcześniej Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu. Przegranie wojny, a w konsekwencji zamiar odzyskania Alzacji i Lotaryngii był jedną z przyczyn wybuchu I wojny światowej w 1914. Z kolei naczelne dowództwo pruskie uważało wówczas, że Francję ponownie uda się tak łatwo i szybko rozbić.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_francusko-pruska
Popularne pytania
Skąd pochodzą Wielkanocne mazurki?
Jak wysoko skacze antylopa impala?
Czy w XVIII wieku w Europie czosnek był tak drogi, że uznawano go za symbol bogactwa i statusu społecznego?
Co mówili ludzie 100 lat temu zamiast halo podczas odbierania telefonu?
W jakiej temperaturze należy podawać piwo?
Czy zwierzęta cierpią na choroby psychiczne?
Czy po dłoniach można poznać, że mężczyzna ma skłonności do agresji?
Które angielskie słowo ma najwięcej znaczeń?
Która zabawka w Polsce uważana jest za najstarszą?
Ile lat ma najstarszy polski kot?
Co oznacza w internetowym slangu akronim GTFO?
Które mięso najlepiej nadaje się do grillowania?
Czy istnieje możliwość zachorowania na grypę od szczepionki?
Kto wydobywa więcej węgla brunatnego - Polska czy Niemcy?