logo

znani-ludzie, 1942
Kochanka Adolfa Hitlera - Eva Braun podczas wypoczynku nad jeziorem Konigssee (Bawaria).

Kochanka Adolfa Hitlera - Eva Braun podczas wypoczynku nad jeziorem Konigssee (Bawaria).
Eva Anna Paula Braun, od 29 kwietnia 1945 Eva Hitler (ur. 6 lutego 1912 w Monachium, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) – niemiecka sprzedawczyni, od 1932 konkubina, a przez ostatnie chwile swojego życia żona kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera.
Braun spotkała Hitlera w Monachium, kiedy miała 17 lat, pracując jako asystentka i modelka osobistego fotografa Hitlera. Dwa lata później zaczęła z nim coraz częściej się spotykać. Na początku ich znajomości próbowała dwukrotnie popełnić samobójstwo. Od 1936 mieszkała w rezydencji Hitlera w Berghofie niedaleko Berchtesgaden gdzie ukrywała się podczas II wojny światowej. Braun z zawodu była fotografem i wiele kolorowych fotografii i filmów Hitlera, które przetrwały do dziś, są jej autorstwa. Eva Braun była bardzo ważną postacią w najbliższym otoczeniu Hitlera, z którym jednak nie pokazywała się publicznie aż do połowy 1944 roku, kiedy jej siostra Gretl poślubiła oficera łącznikowego Waffen-SS przy Głównej Kwaterze Adolfa Hitlera, Hermanna Fegeleina.
Wraz z kończącą się wojną i upadającą Trzecią Rzeszą, Eva Braun przysięgła wierność Hitlerowi i wyjechała do Berlina, by być przy jego boku w specjalnym schronie Führerbunker znajdującym się pod Kancelarią Rzeszy. Kiedy Armia Czerwona zbliżała się coraz bardziej, Eva poślubiła Hitlera 29 kwietnia 1945 podczas krótkiej cywilnej uroczystości, której przewodniczył Walter Wagner, urzędnik berlińskiego okręgu NSDAP, posiadający uprawnienia do udzielania ślubu cywilnego. Miała ona wtedy 33 lata, Hitler miał 56 lat. Niemal 40 godzin później popełnili razem samobójstwo, siedząc w jednym z pokoi bunkra, rozgryzając kapsułkę z cyjankiem. Niemiecka opinia publiczna nie wiedziała o jej związku z Hitlerem, nawet po ich śmierci.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Eva_Braun
Popularne pytania
Czy czytanie gazet w czasie siedzenia na sedesie jest niezdrowe?
W którym kraju zorganizowano pogrom osób promujących naukę czytania i pisania?
Czy w XIX wieku Niemcy były krajem bogatym?
Jaką zupę można kupić w hiszpańskim McDonaldzie?
Człowiek ze wzrostem 188 cm jest wyższy od 94 proc. ludzi na ziemi?
Dlaczego przestępujemy z nogi na nogę, gdy chcemy siusiu?
W których krajach najczęściej palono czarownice?
Jaką dominującą formę ma materia we wszechświecie?
Która ryba nie obawia się wpłynąć do paszczy rekina ludojada?
Czy Europę zamieszkują antylopy?
Dlaczego podczas głodówki odczuwamy euforię?
W jakim mieście policjanci dostali odgórne rozporządzenie nakazujące ściągać buty podczas interwencji domowych?
Aby nie odczuwać skutków choroby lokomocyjnej lepiej siedzieć obok kierowcy czy z tyłu?
Jak walczyć ze smogiem w domu?