logo

technika, 1942
Budowa zapory Shasta na rzece Sacramento (Kalifornia, USA).

Budowa zapory Shasta na rzece Sacramento (Kalifornia, USA).
Zapora Shasta (przed ukończeniem budowy określana także jako Zapora Kennett) – zapora i elektrownia wodna na rzecze Sacramento w północnej części stanu Kalifornia (Dolina Sacramento) w USA. Podstawowym celem powstania zapory stało się gromadzenie wody pitnej, ochrona przeciwpowodziowa okolicznych obszarów, oraz produkcja energii elektrycznej. Zapora jest ósmym najwyższym obiektem tego rodzaju w Stanach Zjednoczonych (183 m wysokości). Powstałe w wyniku spiętrzenia wód zapory Jezioro Shasta jest największym sztucznym rezerwuarem wodnym w Kalifornii.
Pierwsze plany utworzenia zapory datować należy na drugą połowę XIX stulecia. Budowa zapory przewidziana została już w 1919 roku w związku z częstymi powodziami i suszami nawiedzającymi ten najistotniejszy pod względem rolniczym obszar Kalifornii (Central Valley). Konstrukcja zapory rozpoczęta została w 1937, a ukończona w 1945 roku (26 miesięcy przed planowanym terminem). W chwili ukończenia była drugą najwyższą zaporą w Stanach Zjednoczonych i modelowym przykładem nowoczesnych rozwiązań hydrotechnicznych. Jeszcze przed właściwym oddaniem obiektu do użytku w zlokalizowana w ramach kompleksu elektrownia pełniła istotną funkcję gospodarczą, dostarczając energię kalifornijskim fabrykom w okresie wojny.
Całkowita długość zapory wynosi 1050 metrów, a jej wysokość 183 metry. Pojemność powstałego w wyniku spiętrzenia zapory sztucznego rezerwuaru wodnego (Jezioro Shasta) wynosi 4 790 000 m³. W ramach kompleksu funkcjonuje elektrownia wodna o całkowitej mocy 676 MW. Składa się ona z 5 turbin wodnych (2 × 125 MW i 3 × 142 MW).
Zbiornik zaporowy został zlokalizowany na obszarach wyludniającego się miasteczka górniczego Kennett. Decyzja o utworzeniu zapory była zatem ściśle związana z wywołaną zmianami ekonomicznymi i kryzysem gospodarczym lat trzydziestych depopulacją okolicznych obszarów. Rezultatem decyzji o utworzeniu zapory stała się przymusowa migracja kilkuset dotychczasowych mieszkańców na inne obszary. (wiki)
Popularne pytania
Co naukowcy nazywają "ekstazą ciemności"?
Czy myślami można ćwiczyć mięśnie?
Co w 1821 roku wystarczyło, aby stać się Teksańczykiem?
W jaki sposób Mussolini ratował włoskich Żydów przed deportacją?
Które miasto uważane jest za stolicę hazardu?
Które produkty sprawiają, że szybko jesteśmy głodni?
Po czym poznać, że mężczyzna ma wysoki poziom testosteronu?
Dlaczego Polacy w PRLu na wycieczki zagraniczne jeździli głównie pociągami?
Ile zapłacił za wyprawę w kosmos pierwszy kosmiczny turysta?
Co znajduje się na zdjęciu z mikroskopu: a) deska klozetowa, b) kurz, c) kupa, d) prezerwatywa, e) kocie futro?
Która armia jako pierwsza posiadała czołgi wyposażone w radiostację?
Co znajduje się na zdjęciu?
Co jest mocniejsze: ludzki włos czy drut miedziany o tej samej średnicy?
Której drużynie piłkarskiej kibicował Adolf Hitler?