logo

historia
Krwawa Hrabina z Čachtic

Krwawa Hrabina z Čachtic
Elżbieta Batory (1560 - 1614) siostrzenica króla polskiego Stefana Batorego od dawna fascynuje twórców filmów, książek i gier. Była piękną i inteligentną kobietą, płynnie mówiła nie tylko w ojczystym węgierskim, ale również po łacinie i niemiecku. Zapewne duży wpływ na życie krwawej hrabiny miało miejsce i czas, w którym się wychowywała. Należała bowiem do jednego z najzamożniejszych i najbardziej wpływowych rodów węgierskiego Siedmiogrodu. Mając zaledwie sześć lat była świadkiem egzekucji posądzonego o sprzedaż dzieci Turkom - Cygana, mężczyznę zaszyto w rozprutym końskim brzuchu. Mając 15 lat wyszła za 11 lat starszego Franciszka Nádasdy. Młodziutka Elżbieta często odwiedzała ciotkę - Klarę Batory, kobietę o skłonnościach homoseksualnych, która znana była przede wszystkim z seksualnego temperamentu i organizowanych regularnie orgii. Księżna już od wczesnych lat miała skłonności do napadów gniewu. Mąż Elżbiety - Franciszek podobno brał czynny udział w torturowaniu sług. Po jego tajemniczej śmierci, istnieją przypuszczenia, że mógł zostać otruty, doszło do eskalacji skłonności sadystycznych Elżbiety. Księżna ponoć wierzyła, że poprzez odebranie komuś krwi można przejąć fizyczne i duchowe cechy tej osoby i zachować młodość.


W 1611 roku rozpoczął się proces, w wyniku którego wielu służących skazano na śmierć. Elżbieta, choć nigdy nie przyznała się do winy, została zamurowana w jednej z sal, gdzie podawano jej tylko jedzenie. Przebywała tam aż do śmierci, która miała miejsce w 1614 roku, miesiąc po podyktowaniu testamentu. Niektórzy spekulują, że z rąk księżnej i jej służących mogło zginąć nawet sześćset pięćdziesiąt osób.

Niektórzy historycy uważają, że księżna padła ofiarą spisku, jej mąż był bowiem świetnym żołnierzem i mógł oderwać Węgry od Austrii i osłabić rządzącą dynastię Habsburgów. Nie bez powodu majątek i władza Elżbiety wpadła w ręce jej kuzyna i zarazem zawziętego wroga, zwolennika Habsburgów - hrabiego Thurzo, palatyna Węgier.

Niektórzy uważają, że wszystkiemu jest winna choroba psychiczna, która w związkach blisko spokrewnionych nie były rzadkością i mogła wpłynąć na niecodzienne zachowanie Pani na zamku Čachtic.

Ireneusz Piotrzkowicz
Popularne pytania
Kiedy Józef Beck po raz ostatni wysłał do Berlina propozycje dalszych rozmów?
Czy do otwierania jajek używamy noża?
Czym się różni płatek śniegu od kulki lodu?
Co odpycha mężczyzn od nagich kobiet?
Kto jako pierwszy wprowadził sztafetę olimpijską?
Czego nigdy nie powinno się robić przy dziecku?
Kto jest najlepszym operatorem dronów?
Co z Kościołem zrobił Napoleon?
Co kontroluje prawa półkula mózgu?
Które związki są najtrwalsze?
Czym się różnia biała czekolada od mlecznej?
Co wydarzyło się 1914 roku podczas krótkiego rozejmu świątecznego?
Czy włosy i paznokcie rosną jeszcze po śmierci?
Jak zakończył się wielki skok?