logo

znani-ludzie, 1943
Niemiecki feldmarszałek Erwin Rommel

Niemiecki feldmarszałek Erwin Rommel
Erwin Johannes Eugen Rommel (ur. 15 listopada 1891 w Heidenheim an der Brenz, zm. 14 października 1944 w Herrlingen) – niemiecki feldmarszałek. Erwin Rommel był najmłodszym niemieckim feldmarszałkiem (Generalfeldmarschall) podczas II wojny światowej. Dowodził Afrika Korps – niemieckim korpusem ekspedycyjnym w Afryce. Dzięki swoim znakomitym posunięciom i taktyce szybkiego przemieszczania wojsk stał się żywą legendą wśród żołnierzy niemieckich, ale przede wszystkim wśród aliantów. Ze względu na przebiegłość nazwany Lisem Pustyni (niem. Wüstenfuchs). Pod koniec wojny (1944) został skierowany do Francji jako dowódca Grupy Armii B, z zadaniem poprawienia umocnień w Normandii, w obliczu spodziewanej alianckiej inwazji. Miał syna, który przeżył wojnę.
Niemiecka propaganda świadomie pracowała nad wykreowaniem feldmarszałka na ideał niemieckiego żołnierza. Wybór właśnie na jego osobę padł z wielu powodów: z jednej strony przemawiały za tym niewątpliwe talenty wojskowe i przywódcze Rommla, jego ogromna ambicja i popularność wśród żołnierzy, ale także sposób bycia i atrakcyjny wygląd; z drugiej był on pupilkiem Hitlera, z którym niemal do końca łączyła go specyficzna więź – obaj mieli w sobie rodzaj uroku magnetyzującego otoczenie i bez oporów wykorzystywali to do swoich celów.
Rommel z ochotą współpracował nad tworzeniem owego wizerunku, obiecując sobie po tym przyśpieszenie kariery. Nie tylko był najczęściej fotografowanym niemieckim wojskowym, ale otrzymał nawet od Goebbelsa kamerę wraz z operatorem, by uwieczniać swe sukcesy podczas kampanii we Francji i w Afryce. W jego sztabie byli oficerowie odpowiedzialni za pracę nad wizerunkiem feldmarszałka. Jeszcze w 1940 nakręcono film fabularny „Sieg im Westen”, gloryfikujący zwycięstwo nad Francją, gdzie jedną z głównych postaci był Erwin Rommel. Charakteryzują go takie cnoty żołnierskie jak poczucie obowiązku i honoru, dyscyplina, pewność zwycięstwa, bezgraniczna lojalność. Posunięto się nawet do opublikowania fikcyjnego życiorysu Rommla, ufryzowanego na modłę narodowo-socjalistyczną, przeciw czemu zresztą bezskutecznie protestował. Szczyt popularności osiągnął Rommel podczas kampanii w północnej Afryce. (wiki)
Popularne pytania
Czy ciemny miód jest lepszy od jasnego?
Jakiej drużynie piłkarskiej kibicował Jan Paweł II?
Który z mózgów przedstawionych na zdjęciu jest człowieka, a który delfina?
Kiedy ostatni raz użyto gilotyny?
Czy wiewiórki jedzą rybki?
Kto jest najgrubszy w Europie?
Czy ze statystyk wynika, że 100 na 50 tys. maratończyków umiera na atak serca w ciągu doby od ukończenia biegu?
Która liczba jest największa?
Kiedy wynaleziono mydło?
Jak szybko pozbyć się odcisków?
Jak Ukraińcy zareagowali na powstanie styczniowe?
Dlaczego Jagiełło został królem Polski?
Jak powinno się jeść ziemniaki?
W jaki sposób kaczątka rozpoznają matkę?