logo

sport
Co pić podczas treningu i po nim?

Co pić podczas treningu i po nim?
Głównym zadaniem sportowca jest stałe uzupełnianie utraconych w wyniku wysiłku (wraz z potem) witamin, glukozy, mikroelementów (głównie sód - reguluje temperaturę i potas- niezbędny do utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej, magnez, wapń), nawadniając przy okazji organizm. Jeśli jednak nasz wysiłek nie zajmuje więcej niż 60 minut i jest to raczej trening niezbyt intensywny - aerobik, rower, pływanie, jogging, wystarczy pić wodę. Ważne jest to szczególnie, które uprawiając sport chcą stracić zbędne kilogramy. Dostarczając w izotoniku niezbędnych węglowodanów sprawiamy, że organizm nie spala tłuszczu. Należy również pamiętać, aby izotonik pić 20-30 minut po rozpoczęciu treningu. W sklepach dostępne są różne izotoniki, większość to chemiczny miks różnych mniej lub bardziej szkodliwych składników (niektóre nawet rakotwórczych!), zawierają sztuczne barwniki, konserwanty i słodziki. Nie należy również pomylić napoju energetycznego z izotonikiem, to dwa różne napoje.
Jeśli chcemy mieć pewność co do jakości powinniśmy przygotować sami odpowiednik napój łącząc wodę z np: cytryną, miodem i solą np: na litr wody mineralnej, 2 łyżki miodu (40 g), 1 g soli (1/5 łyżeczki), sok wyciśnięty z grejpfruta, cytryny, limonki lub pomarańczy.
Woda niegazowana - szybko się wchłania, ale nie jest w stanie dostarczyć do organizmu utraconych w wyniku wysiłku mikroelementów. Woda gazowana - jest lepszym wyborem bo uzupełnia braki w elektrolitach (sód, potas). Słodkie napoje odpadają całkowicie, bo cukry i węglowodany zawarte w tych napojach spowalniają tempo wchłaniania wody do organizmu i często po wypiciu Coli mam wrażenie, że ciągle chce nam się pić.
Doskonałym napojem dla sportowców okazuje się woda kokosowa (nie chodzi o mleko), która zawiera ogromną ilość niezbędnego sportowcom potasu, 200 mililitrów wody kokosowej zawiera tyle potasu co jeden banan!
Popularne pytania
Gdzie wcześniej zaprzestano karać za kontakty homoseksualne: w Wielkiej Brytanii czy Turcji?
Ile mierzył i ważył największy koń świata?
Czy więcej osób umiera z powodu selfie czy ataku rekina?
Jak szybko sprawdzić słuch?
Czy jabłka Granny Smith potrafią zachować świeżość przez kilka lat?
Czy Polacy kiedykolwiek stworzyli własny myśliwski samolot odrzutowy?
Która czynność protokołu dyplomatycznego na sułtańskim dworze była dla polskich dyplomatów kłopotliwa?
Ile mierzy najdłuższy tunel świata?
Czy kot wciśnie się w każdą dziurę, przez którą przejdzie jego głowa?
Jak dobry słuch ma lis?
Czy herbata ma wpływ na postrzeganie innej osoby?
Co sprawia, że chleb nie pleśnieje i dobrze się kroi?
Dlaczego dolne warstwy śniegu na chodniku ulegają zlodowaceniu?
Jak NKWD kusiło polityków II RP?