logo

psychologiaCzy muzyka może mieć działanie narkotyczne?

Czy muzyka może mieć działanie narkotyczne?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tak, w związku z tym, że podczas słuchania muzyki aktywowane są te same obszary mózgu, co w przypadku narkotyków.
Aby zrozumieć to zjawisko należy wyjaśnić, czym są fale mózgowe. Fale mózgowe (EEG) to cykle aktywności bioelektrycznej mózgu, charakterystycznym częstotliwościom fal mózgowych, oznaczanym za pomocą nazw liter alfabetu greckiego odpowiadają w dużym stopniu stany świadomości człowieka. Fale o częstotliwości powyżej 30 Hz, do 80–100 Hz (fale gamma) odpowiadają za ruchy i ogólnie za motorykę. Ośrodki mózgu, które odpowiadają za ruch komunikują się właśnie na tych częstotliwościach. Fale beta, od 12 do ok. 28 Hz, pojawiają się podczas wykonywania codziennych czynności np: podczas pracy umysłowej. Fale alfa, od 8 do 13 Hz pojawiają się podczas odpoczynku i stanu relaksu z zamkniętymi oczami, najczęściej tuż przed zaśnięciem lub tuż po przebudzeniu (wykorzystywane jest to w technikach szybkiego uczenia). Fale theta to zakres o częstotliwości 4–7 Hz, występują podczas medytacji, transu, hipnozy, intensywnego marzenia, intensywnych emocji. Co ciekawe człowiek w tym stanie pozwala na kontrolowanie bólu fizycznego, a w skrajnych przypadkach nawet krwawienia. Dla tej częstości tok myśli staje się niespójny i zanikają związki logiczne, co wyraźnie widać na przykładzie myślenia w czasie marzeń sennych. Fale delta od ok. 0,5 do 3 Hz, występuje w stanie najgłębszego snu, podczas głębokiej medytacji.
Oferta e-narkotyków (i-Dosery), która przyszła z USA jest szeroka, dostępne są kilkuminutowe dźwięki które działają jak LSD, haszysz, marihuana, kokainy, grzybki, dźwięki relaksacyjne ..... Sieć jest pełna poradników, jak stworzyć taką muzykę. Działania dźwiękowego narkotyku nie jest do końca zbadane, może nie dawać praktycznie żadnych efektów, ale równie dobrze może powodować urojenia, sny na jawie, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do psychozy.
Popularne pytania
Co było powodem rezygnacji z wprowadzenia do sprzedaży konserw mięsnych w 1972 roku?
Co się dzieje z tłuszczem, gdy chudniemy?
Który park narodowy w Polsce jest najstarszy?
Co głupiego robi głuptak?
Co obrzydliwego robi osa baryłkarz bieliniak z ciałem gąsienicy?
Jaką średnicę ma piasek?
Na nasze zachowanie i rozwój ma większy wpływ rodzina czy przyjaciele?
Potajemne schadzki Pani Walewskiej i Napoleona Bonaparte odbywały się podobno w miejscowości Tumidaj?
Dlaczego Rosjanie podpalili Moskwę po wkroczeniu Napoleona?
Który ssak żyje najwyżej na świecie?
Kobiety będące szczęśliwe w związku są mniej zadowolone ze swojej wagi?
Co może podnieść efektywność działania mózgu?
Z czego Władysław Studnicki nie zdawał sobie sprawy przed 39 rokiem?
W Grecji niewielka szerokość rur kanalizacyjnych sprawia, że papier toaletowy wyrzuca się do koszy?