logo

chemiaCzy bakterie produkują złoto?

Czy bakterie produkują złoto?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie, przynajmniej nie wszystkie, wyjątek stanowi bakteria Delftia acidovorans, które produkują złoto z trujących dla nich jonów złota. Wspomniana złota bakteria zamieszkuje w pobliżu cennych złóż, kiedy ma kontakt z trującymi dla niej jonami tego cennego pierwiastka zaczyna się bronić i wytwarza substancję chemiczną (delftibaktynę A), która neutralizuje jony złota, przekształcając je w nieszkodliwe złote nanocząsteczki o średnicy od 25 do 50 nanometrów. Nanocząsteczki gromadzą się poza komórkami bakterii, tworząc zabarwiony na czerwono roztwór koloidalny. Badania przeprowadził zespół Nathana Magarveya z McMaster University w Hamilton. Odkrycie raczej nie nadaje się do produkcji złota na masową skalę, ale może pozwolić na wytrącanie złota z np: wody, albo budować wykrywacze złota w rzekach.
Jeśli chodzi o złoto wydobywane to, jak wszystkie pierwiastki o liczbie atomowej większej niż żelazo, powstaje w wyniku procesu nukleosyntezy w supernowych. Liczba atomowa złota 79 czyni je jednym z najcięższych pierwiastków występujących naturalnie. Eksplozje supernowych rozpraszają bogaty w metale pył (w tym metale ciężkie, z których formują się systemy planetarne, takie jak np. Układ Słoneczny). Ziemia w czasie formowania się ok. 4,5 miliarda lat temu składała się z płynnej magmy. W czasie procesu stygnięcia, najcięższe pierwiastki, w tym złoto, tonęły w jej wnętrzu. Złoto obecnie znajdujące się w płaszczu i skorupie ziemskiej dotarło na Ziemię znacznie później, w okresie tzw. Wielkiego Bombardowania kiedy w Ziemię uderzył meteoryt o znacznej masie (do 1% masy Ziemi) zawierający między innymi złoto.
Popularne pytania
Co oznacza, gdy twój kot przynosi ci upolowane ptaki lub myszy?
Czy w czasach Jezusa można było ogrzewać domy gazem ziemnym?
Jakiego rodzaju filmy dla dorosłych preferują kobiety?
Czy rude kobiety są bardziej odporne na ból?
Czy ślimaki rodzą się ze swoimi muszlami?
Co w przypadku kota działa alergicznie na ludzi?
Jak długo żyją bakterie po kichnięciu?
Co mają wspólnego - śpiew i samobójstwa?
Co sprawia, że niektóre osoby są w stanie wypić więcej alkoholu?
Która z walut nigdy nie była używana w Polsce: denar, pejs, grosz, dukat, talar, tynt, szeląg, marka?
Która wyszukiwarka konkuruje w Polsce z Googlem?
Ile waży foton (światło)?
Jak szybko rosną włosy?
Czy Ronald Reagan należał do partii komunistycznej?