logo

zdrowie-medycyna
Skąd się biorą wzdęcia i bąki?

Skąd się biorą wzdęcia i bąki?
Wszystko z powodu diety. Na pewno nie możemy winić za wzdęcia i bąki mięsa, które jest doskonale trawione (więcej o tym w innym pytaniu). Wzdęcia i bąki powodują produkty, które fermentują np: zboża, warzywa, owoce itd. Najbardziej gazotwórcze są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja ...), czosnek, cebula, por, kalafior, rzodkiewki, kapusta, brukselka, ale i owies, czy jaja. Gazy pojawiają się wtedy, kiedy enzymy nie dały rady rozłożyć pokarmu i do roboty zabrały się bakterie zamieszkujące jelita. Przy okazji warto zapamiętać kilka zasad, po pierwsze nie gadamy podczas jedzenia, w efekcie mniej połykamy powietrza, powinniśmy jeść wolno, należy ograniczyć ilość słodkości, mniej słodyczy i kolorowych napojów gazowanych tym lepiej. Powinniśmy również wiedzieć, czy nasz organizm dobrze trawi zawartą w mleku i jego niektórych przetworach laktozę, jeśli w jelicie występuje deficyt laktazy (enzymu trawiącego laktozę), ulega ona fermentacji, a to wpływa na wzrost ilości gazów.
Wzdęciom sprzyja połykania dużej ilości powietrza, np. w trakcie mówienia, jedzenia, picia napojów gazowanych, żucie gumy. Wzdęcia mogą powodować niektóre leki np. na nadciśnienie, wzdęcia mogą być spowodowane niedrożnością jelit, nadmierną fermentacją treści kałowych w jelitach, upośledzeniem procesów trawiennych w przypadku np. chorej wątroby.
Wśród produktów które mogą powodować wzdęcia są te które są bogate w fruktozę np. arbuz, gruszki. Problemy mogą powodować również warzywa o intensywnym aromacie i smaku np. szczypior, dymka, cebula, czosnek zawierają fruktany. Należy uważać również na śliwki. Jeśli ktoś ma problemy z trawieniem fruktozy wzdęcia mogą powodować nawet jabłka.
Popularne pytania
Którą bitwę Niemcy nazywali zemstą za Grunwald?
Jakie zwierzę było przodkiem kota domowego?
Gdzie jest więcej bakterii, w kale czy kuchennej gąbce?
Czy Al Capone dorobił się na ustawie zakazującej sprzedaży alkoholu?
Czy woda w naturze może mieć kolor czerwony?
Jaki napis znajduje się na tarczy Big Bena?
Co to jest?
Kiedy blondynkom ciemnieją włosy?
Gdzie znajduje się najstarsza księgarnia w Europie?
Jaki produkt szmuglowała włoska mafia w latach 50-tych?
W którym mieście oprócz Jerozolimy znajduje się nieuznawany grób Jezusa?
Jakich tematów nie podejmujemy podczas rozmów towarzyskich?
Kim z wykształcenia jest Papież Franciszek?
Czy można ściągać filmy z youtube?