logo

zdrowie-medycyna
Skąd się biorą wzdęcia i bąki?

Skąd się biorą wzdęcia i bąki?
Wszystko z powodu diety. Na pewno nie możemy winić za wzdęcia i bąki mięsa, które jest doskonale trawione (więcej o tym w innym pytaniu). Wzdęcia i bąki powodują produkty, które fermentują np: zboża, warzywa, owoce itd. Najbardziej gazotwórcze są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja ...), czosnek, cebula, por, kalafior, rzodkiewki, kapusta, brukselka, ale i owies, czy jaja. Gazy pojawiają się wtedy, kiedy enzymy nie dały rady rozłożyć pokarmu i do roboty zabrały się bakterie zamieszkujące jelita. Przy okazji warto zapamiętać kilka zasad, po pierwsze nie gadamy podczas jedzenia, w efekcie mniej połykamy powietrza, powinniśmy jeść wolno, należy ograniczyć ilość słodkości, mniej słodyczy i kolorowych napojów gazowanych tym lepiej. Powinniśmy również wiedzieć, czy nasz organizm dobrze trawi zawartą w mleku i jego niektórych przetworach laktozę, jeśli w jelicie występuje deficyt laktazy (enzymu trawiącego laktozę), ulega ona fermentacji, a to wpływa na wzrost ilości gazów.
Wzdęciom sprzyja połykania dużej ilości powietrza, np. w trakcie mówienia, jedzenia, picia napojów gazowanych, żucie gumy. Wzdęcia mogą powodować niektóre leki np. na nadciśnienie, wzdęcia mogą być spowodowane niedrożnością jelit, nadmierną fermentacją treści kałowych w jelitach, upośledzeniem procesów trawiennych w przypadku np. chorej wątroby.
Wśród produktów które mogą powodować wzdęcia są te które są bogate w fruktozę np. arbuz, gruszki. Problemy mogą powodować również warzywa o intensywnym aromacie i smaku np. szczypior, dymka, cebula, czosnek zawierają fruktany. Należy uważać również na śliwki. Jeśli ktoś ma problemy z trawieniem fruktozy wzdęcia mogą powodować nawet jabłka.
Popularne pytania
Czy czystość w domu ma wpływ na nadwagę u dzieci?
Z jaką prędkością mkniemy korzystając z najszybszej zjeżdżalni wodnej?
Jak pozbyć się "malinki"?
Ile wynosi śmiertelna dawka ibuprofenu?
Który ruch jest najlepszy do wzrostu mięśni - koncentryczny, ekscentrycznym, czy izometryczny?
Czy ludzka skóra produkuje witaminę D podczas ekspozycji na słońce w domu lub samochodzie?
Co oprócz genów i diety decyduje o tym, że dożyjemy 100 lat?
Co można zrobić z zużytą torebką herbaty ekspresowej?
Czy niewidomi widzą we śnie?
Co jest głównym składnikiem diety św. Hildegardy?
Czy pioruny stanowią zagrożenie dla samolotów?
Kobiece łzy sprawiają, że mężczyzna ma mniejszą ochotę na seks?
Czy seks zmniejsza zagrożenie rakiem prostaty?
Ile w 2021 zarobił prezydent Rosji W.Putin?